Vsetín - Batohy a tašky i s obsahem, klíče, peněženky i s doklady, mobilní telefony, ale také finanční hotovost či jízdní kola – to jsou nejčastější věci, které se objevují ve ztrátách a nálezech na Vsetíně. Pracovníci vsetínské radnice evidují v současné době 205 nalezených věcí, které mají v úschově.
„Ve skladu ztrát a nálezů na své majitele čeká dvanáct jízdních kol, čtyři disky i s pneumatikami, mobilní telefony, velké množství klíčů, dioptrické brýle i s pouzdrem nebo dokonce dvoukolový vozík,“ vyjmenovává rozmanitost nalezených věcí Dagmar Holubcová, která má ztráty a nálezy na vsetínské radnici na starosti. Vzpomíná však také na čerstvý případ, kdy poctivý nálezce přinesl na ulici nalezenou peněženku i s několika tisícovkami. „V peněžence byl větší obnos peněz a asi za tři dny se k nám dostavil starší pán, který se přišel zeptat, jestli nám jeho peněženku někdo nepřinesl. Díky tomu, že peněženku do puntíku popsal, včetně výše hotovosti, tak tento případ měl šťastný konec,“ dodala Dagmar Holubcová. O každé nalezené věci se mohou občané dovědět z úřední desky, která je umístěna před budovou na Svárově nebo prostřednictvím webových stránek města. Pokud se dají nalezené věci identifikovat třeba pomocí zapomenutých dokladů v peněženkách, tak pracovníci radnice kontaktují majitele. Za rok 2015, kdy evidovali 226 nálezů, se jich vyřešit podařila více jak polovina.
Pokud se o nalezené věci nikdo nepřihlásí, tak se v následujícím roce objeví na seznamu nevyzvednutých věcí na úřední desce znovu. Podle nového občanského zákoníku jsou nalezené věci v úschově města Vsetína po dobu tří let. „Každý den se po svých věcech shání několik lidí. Průměrně nám denně telefonuje tak sedm občanů, ale někteří přijdou i osobně,“ zmínila Holubcová.
A co se děje s věcmi, které si nikdo nevyzvedne? Po uplynutí lhůty tří let rozhodne Rada města Vsetína, které předměty se prodají nebo zlikvidují. „Naposled třeba rozhodla, že jízdní kola, která jsme tu měli, se darovaly dětskému domovu,“ doplnil tajemník vsetínské radnice Radomír Zimek. V minulosti se také věci vhodné k prodeji veřejně dražily, s tím, že finanční výtěžek z prodaných věcí putoval do příjmu města.
Mgr. Adéla Kousalová, tisková mluvčí MěÚ Vsetín
Ztráty a nálezy: Vsetíňané nejvíce ztrácí klíče, batohy a peněženky
Předchozí článek
Další článek