Val. Meziříčí, Rožnov, Vsetín (red.) Ztratit lze patrně všechno. Nejčastěji jde ovšem o klíče, peněženky, doklady, mobily, jízdní kola apod. Pro své věci si vlastníci mohou přijít na radnici, které jsou ze zákona povinny tyto předměty tři roky skladovat.
Peněženky se sice vracejí, ale prázdné. O to vzácnější je odevzdání obálky s penězi. „Těsně před Vánoci nám byla předána hotovost ve výši deset tisíc korun. Majitel se k nálezu ještě ten den přihlásil,“ uvedla Magda Klosová z MěÚ Valašské Meziříčí. „Seznam všech věcí i s datem vyhlášení město uveřejňuje a průběžně aktualizuje na webových stránkách www.valasskemezirici.cz v sekci Ztráty a nálezy. Každoročně čítá téměř sto položek,“ informovala tisková mluvčí radnice Renata Votrubová. Pokud si nikdo po třech letech své věci, pokud ještě mají vůbec nějakou cenu, nevyzvedne, město je prostřednictvím e-aukce nabídne do prodeje.
V Rožnově eviduje městská policie za loňský rok celkem 39 nálezů (v roce 2016 to bylo 50 nálezů). K těm kuriozním patří např. paletový vozík nalezený v noci uprostřed ulice. „Co se týče četnosti, tak opět v letošním roce lidé nejvíce ztráceli klíče, kterých už máme kolem 10 kg, různé doklady, nebo mobilní telefony,“ sdělil ředitel Městské policie (MP) Rožnov Aleš Pilař. Na MP Rožnov se nachází i značné množství jízdních kol. Po uplynutí tříleté lhůty jsou nevyzvednutá kola věnována společnosti Kola pro Afriku. Některá jsou naopak, vzhledem ke svému stavu, odvezena rovnou do šrotu. „Nalezené doklady jsou zasílány majiteli, i když podle občanského zákoníku by nalezené doklady měl vracet přímo nálezce. Potěšující je i četnost bankovek různých hodnot, které nosí poctiví nálezci na služebnu,“ uvedl tiskový mluvčí rožnovské radnice Tomáš Gross. Bankovky nejčastěji nechávají lidé v bankomatech. Pokud je chce majitel zpátky, musí spolehlivě vysvětlit okolnosti ztráty.
Vedle zmíněných nálezů eviduje MP také 96 nálezů zvířat. S výjimkou zmíněného papouška, který uletěl svému chovateli, se téměř ve všech případech jednalo o psy. „U odchytu zvířat se zaměřujeme především na ta, která mohou bezprostředně ohrozit život a zdraví osob. Proto v nálezech zvířat dominují psi. U vzácných nebo chráněných druhů a hospodářských zvířat se snažíme vypátrat majitele nebo kontaktujeme ochranu přírody,“ dodal Pilař.
Také v Rožnově jsou odevzdané nálezy zveřejněny na webových stránkách města pod odkazem Nálezy.
Obdobná situace s nálezy je i ve Vsetíně. Nejčastěji lidé přicházejí o klíče, peněženky s doklady, mobily, horská kola a peníze. Na konci roku bylo na radnici evidováno 260 nalezených věcí. V roce 2015 šlo o 226 nálezů, z čehož více jak polovina se navrátila k původnímu majiteli, v roce 2016 tomu bylo podobně.„O každé nalezené věci se mohou občané dovědět z úřední desky, která je umístěna před budovou na Svárově nebo prostřednictvím webových stránek města. Pokud se dají nalezené věci identifikovat třeba pomocí zapomenutých dokladů v peněženkách, tak pracovníci radnice kontaktují majitele,“ vysvětlila tisková mluvčí radnice Adéla Kousalová. Po třech letech radní rozhodnou, zda se nevyzvednuté věci prodejí, darují či zlikvidují.
V letošním roce vsetínská radnice již obdržela 12 nových nálezů včetně vyšší finanční hotovosti, kterou někdo zapomněl v bankomatu. Dominují ovšem klíče od bytů a automobilů, o které majitelé přišli během silvestrovských oslav. ECHO Valašska