Zlínský kraj – V reakci na loňské povodně vznikne ve Zlínském kraji pracovní skupina, která se zaměří na plánování a realizaci účinných protipovodňových opatření. Jejím cílem bude lepší ochrana obcí a krajiny před extrémními srážkami a jejich následky. Na jejím zřízení se dnes na krajském úřadu shodli zástupci Zlínského kraje, Povodí Moravy, Lesů ČR, Pozemkového úřadu, Ředitelství silnic Zlínského kraje, Správy a údržby silnic i devět starostů z mikroregionu Žídelná, jehož obce loni dvakrát postihla stoletá voda.
„Žádný zaručený recept na to, jak zcela eliminovat tak extrémní povodně, jaké vloni hned dvakrát postihly část našeho kraje, neexistuje. Můžeme na ně ale být lépe připraveni tím, že budeme systematicky vytvářet a dodržovat vhodná protipovodňová opatření. K tomu je nezbytná dobrá komunikace a spolupráce. Proto na kraji založíme pracovní skupinu, kde se budeme pravidelně scházet se zástupci obcí i dalších zainteresovaných subjektů a touto problematikou se zabývat,“ uvedla radní Zlínského kraje pro životní prostředí Renata Prchlíková.
Mezi navrhovanými opatřeními ze strany obcí, které představil předseda Mikroregionu Žídelná a starosta Lechotic Petr Maňásek, patří mimo jiné zahájení jednoduchých pozemkových úprav ze strany Pozemkového úřadu, vedoucích k získání potřebných pozemků pro realizaci protipovodňových opatření, například suchých poldrů. Dále nutnost pravidelného čistění usazenin a eliminace dřevin v korytech vodních toků, které mají na starost Povodí Moravy a Lesy ČR, stejně jako čištění koryt toků pod mosty, příkopů a propustků, za něž zodpovídají příslušné správy a údržby silnic.
Obce by si dále chtěly nechat zpracovat studii odtokových poměrů, sloužící k návrhu systému možných protierozních a protipovodňových opatření v území a k vyhodnocení jejich účinnosti. V tom jim zástupci Zlínského kraje přislíbili svoji pomoc. Starostové rovněž chtějí apelovat na zemědělce, aby na svých pozemcích změnili způsob hospodaření tak, aby přispěli k zadržení vody v krajině a předcházeli zbytečné erozi půdy.
Jednání se zúčastnili také zástupci Povodí Moravy, Lesů ČR, Pozemkového úřadu, Ředitelství silnic Zlínského kraje či Správy a údržby silnic Zlínska a Kroměřížska. Důležitost zadržení vody v krajině zdůraznila také Iva Jelínková z Povodí Moravy. Budování zelených ploch, remízků a dalších podobných míst podle ní znatelně pomáhá k vsakování vody a i drobná opatření mohou výrazně pomoci při předcházení povodním.
Jan Vandík, Krajský úřad Zlínského kraje