Zlínský kraj – Sedm nových sanitních vozidel za celkem 24 milionů korun dnes slavnostně převzala Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje. Vedle klasické obnovy vozového parku, kdy byla pořízena tři sanitní vozidla typu „C“, označované též jako mobilní jednotky intenzivní péče, a dvě vozidla pro setkávací systém rendez-vous, se zdravotničtí záchranáři dočkali také dvou úplných novinek. První z nich je mobilní operační středisko, druhou speciální vozidlo pro zvládnutí mimořádných událostí. Nové vozy si dnes přišli prohlédnout také hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek a jeho statutární náměstek Jiří Sukop.
„Mám z nových vozidel velkou radost. Potvrzuje se, že máme zcela jistě nejlépe vybavenou záchranku v České republice. Buďme na to hrdí a važme si toho. Děkuji panu řediteli záchranky, celému jeho týmu i kolegům z krajského úřadu, že se nám na to daří čerpat dotace z Evropské unie, dokud je štědrá ruka Bruselu otevřená,“ uvedl hejtman Jiří Čunek.
„Speciální vozidlo pro zvládnutí mimořádných událostí je prvním vozidlem tohoto typu ve Zlínském kraji. Dosavadní praxe spočívala v přestavbě vysloužilých sanitek. Nové vozidlo bylo navrženo s využitím zkušeností zdravotnických záchranářů z jiných krajů, zejména Jihočeského a Libereckého. Mimo samotného vybavení zdravotnickým materiálem a transportní technikou je posádka tohoto vozidla schopna díky mobilnímu nafukovacímu stanu připravit vlastní zázemí pro ošetřování postižených, k dispozici je osvětlovací technika i vlastní zdroj elektrické energie,“ sdělil ředitel Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Josef Valenta. Využití vozidla se předpokládá nejen při zásazích u velkých nehod a živelních katastrof, ale také při poskytnutí zdravotnického zajištění během velkých kulturních, společenských nebo sportovních akcí. Cena vozidla činila 4,676 milionu korun, financováno bylo z peněz pro krizovou připravenost.
Mobilní operační středisko (dispečink) nahradí ve vozovém parku záchranářů vozidlo Praga V3S, které je aktuálně používáno při likvidaci mimořádné události ve Vrběticích a po skončení této akce bude vyřazeno. Nový mobilní dispečink umožní řídit složité zásahy přímo z místa události anebo může být použit při nutnosti evakuace stacionárního operačního střediska, například při hrozbě požáru nebo bombového útoku. Cena vozidla byla 6,353 milionu korun, podstatnou část tvoří IT technologie, kterými je vozidlo doslova přeplněné. Pořízení vozidla bylo rovněž financováno z prostředků pro krizovou připravenost.
Dodaná sanitní vozidla typu „C“ jsou plánovaným pokračováním obnovy a modernizace vozového parku. Zlepšují pracovní podmínky pro záchranáře i komfort přepravovaných pacientů. K dnes již běžné výbavě zde patří například nosítka s hydraulickým pohonem, které značně usnadňují práci při transportu, ale i řada dalších prvků, které jsou již považovány za běžný standard – klimatizace, nezávislé topení v zavazadlovém prostoru, možnost komunikace s řidičem za jízdy, LED osvětlení s regulací intenzity atd. Cena jednoho vozidla činila 3,406 milionu korun. Všechna byla pořízena z vlastních investičních prostředků záchranky.
Vozidla Škoda Karoq pro setkávací systém rendez-vous nahradí starší, již opotřebovaná vozidla. I zde dochází ke zlepšení užitných vlastností vozidel. Mimo většího zavazadlového prostoru a výkonnějšího motoru jsou vybavena například také upravenou elektroinstalací umožňující připojení dalších zařízení, jako jsou tablety apod. Cena jednoho vozidla byla 1,294 milionu korun. Obě byla financována z Fondu zábrany škod.
Mgr. Adéla Kousalová, tisková mluvčí Krajský úřad Zlínského kraje
Zdravotničtí záchranáři mají sedm nových vozů včetně dvou speciálních