Ve Zlíně se daří porody ve vaku blan, pomáhá to předčasně narozeným dětem
Ve Zlíně se daří porody ve vaku blan, pomáhá to předčasně narozeným dětem
foto: Nemocnice T. Bati

Zlínský kraj – Krajská nemocnice T. Bati má jako jediná ve Zlínském kraji Centrum vysoce specializované intenzivní péče v perinatologii, což znamená, že zlínská porodnice pečuje v kraji o všechny předčasně narozené dětí s velmi nízkou porodní váhou. Některé z nich na svět přicházejí císařským řezem, jiné se rodí spontánně. Lékaři se vždy snaží porodit nezralý plod ve vaku blan s plodovou vodou. Pro nedonošené miminko je to výhodou.

Nedonošené děti s nízkou porodní váhou jsou velmi křehké konstituce. Porodníci se proto snaží miminko „vytáhnout“ ve vaku blan. V porodnici Krajské nemocnice T. Bati se to v mnoha případech daří a pro nedonošené dítě je tak samotný porod šetrnější. Při císařských řezech je to pro porodníky mnohem náročnější.

Naposledy se tak stalo u miminka, které se narodilo ve 23. týdnu a vážilo 550 gramů. Druhým takovým porodem byla dvojčátka ve 32. týdnu. Každé se rodilo zvlášť ve vaku blan a vážilo 1800 gramů. „O vybavení plodu v plodových blanách se snažíme především u těch předčasných porodů, tedy v případech, kdy má dítě nízkou porodní váhu. Šetrné vyjmutí v blanách nezpůsobí trauma plodu, který, když je nezralý, je mnohem více křehký,“ popsala MUDr. Marcela Henčlová, vedoucí lékařka perinatologického centra Gynekologicko-porodnického oddělení Krajské nemocnice T. Bati.

Při císařském řezu musí operatér nejprve provést řez na kůži a pak několik dalších řezů přes jednotlivé vrstvy – fascie (vrstvy pojivové tkáně, které obklopují svaly, kosti, nervy a další struktury v těle), svaly a pobřišnici. „Pak se dostane do dutiny břišní, sesouvá z dělohy s peritoneem (laicky pobřišnice – tenká blána pokrývající jednotlivé orgány v dutině břišní) močový měchýř, a na děloze provede řez zhruba sedm centimetrů dlouhý. Do operační rány se tlačí ven vak blan, což je laicky řečeno balónek s plodovou vodou a plodem, který musí porodník šikovně vytáhnout přes ránu na děloze,“ doplnila MUDr. Marcela Henčlová.

Ve Zlínském kraji velmi dobře funguje spolupráce gynekologů a nemocnic, předčasné porody se tak mohou koncentrovat do perinatologického centra KNTB ještě před samotným porodem nezralého novorozence. Jedině tak může proběhnout včas nejlepší způsob porodu a náležitá specializovaná péče o matku i dítě.

V Centru vysoce specializované intenzivní péče v perinatologii Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně se v roce 2023 narodilo celkem 57 dětí do váhy 1500 gramů – tedy velmi předčasně narozených (2x pod 500 gramů, 17x 500-750 gramů, 9x 750-1000 gramů a 29x váhy 1000-1500 gramů).

Mgr. Dana Lipovská, tisková mluvčí KNTB