Zlínský kraj – V Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně začíná od března fungovat intervenční tým. Speciálně vyškolení zdravotníci včetně psychologa se – zjednodušeně řečeno – budou věnovat příbuzným a blízkým pacientů v akutních stresových situacích.
Intervenční tým se skládá ze šesti vyškolených zdravotníků – sester, porodních asistentek, záchranáře a psychologa. „Úkolem interventa je podpořit psychicky zasažené osoby v náročných stresových situacích. Provází je v těžkých chvílích nejistoty, zprostředkovává informace o tom, co se s jejich blízkými děje při vyšetřeních, zákrocích či resuscitaci. Pomáhá plánovat další bezprostřední kroky a orientovat se v situaci, zprostředkovává kontakty na následnou péči a krizová pracoviště. Svou přítomností usnadní práci ošetřujícímu personálu, který se může soustředit na odborné medicínské úkony. Může také doprovázet při loučení se zemřelým příbuzným,“ popisuje koordinátorka SPIS (Systém psychosociální a intervenční služby) pro krajskou nemocnici a interventka Gabriela Holeňáková a dodává, že včasná a kvalitní komunikace s blízkými je prevencí eskalace nespokojenosti, nesprávného pochopení situace ze strany rodinných příslušníků nebo vzniku komunikačních šumů či pocitu nedostatečné péče.
Intervenční tým bude k dispozici v pohotovostním režimu na žádost ošetřujícího zdravotnického personálu nemocnice. S poskytnutí podpory musí zasažený člověk souhlasit a být o ní informován.
V Krajské nemocnici T. Bati od roku 2020 funguje v rámci systému psychosociální a intervenční služby kolegiální tzv. peer podpora. Vyškolení zdravotníci v rámci ní poskytují pomoc při zvládání psychicky náročných situací svým kolegům, zdravotníkům a ostatním zaměstnancům nemocnice. Intervenční tým pro veřejnost je novinkou, krajská nemocnice ho zřídila jako první zdravotnické zařízení v kraji. „Věříme, že přispěje ke spokojenosti zdravotníků, pacientů i jejich příbuzných,“ uzavírá Gabriela Holeňáková.
Mgr. Dana Lipovská, tisková mluvčí KNTB