Zlínský kraj – Zástupci 82 obcí z Uherskobrodska, Luhačovicka a Valašskokloboucka reprezentujících přes 105 tisíc obyvatel zaslali ministru životního prostředí Petru Hladíkovi otevřený dopis, ve kterém žádají úpravu legislativy, která by zohledňovala jejich efektivní systém prevence vzniku odpadu. Současně vyjadřují svůj nesouhlas s připravovanou novelou zákona o obalech, která zavádí zálohový systém pro jednorázové nápojové obaly.
V roce 2021 byla průměrná produkce směsného komunálního odpadu v regionu těchto obcí 177 kg na občana, zatímco průměr ČR byl 188 kg na občana. Průměrná produkce biologického odpadu byla v roce 2021 v obcích sledovaného regionu pouze 25,3 kg na občana, zatímco průměr České republiky byl 70,9 kg na občana.
„Přesto jsou však stávající legislativní cíle, jako například 60% podíl tříděného odpadu od roku 2025, za těchto podmínek nesplnitelné,“ stojí v oficiálním vyjádření obcí.
Zástupci obcí upozorňují, že pro splnění cílů by obce musely omezit prevenci odpadu nebo čelit sankcím, což považují za neekologické a neekonomické.
„Současně je třeba upozornit, že by se jednalo o porušování zákonné hierarchie nakládání s odpady, podle které je prioritou předcházení vzniku odpadů. Obce si taktéž nechaly vyčíslit dodatečné související náklady spojené se sběrem, svozem a nakládáním s takovými bioodpady. Roční zvýšené náklady by přesahovaly 32 mil. Kč, což by činilo 306 Kč na občana,“ informují obce.
Jednotlivé obce proto navrhují zahájit diskuzi o legislativních změnách, které by zohlednily jejich dosavadní úspěchy v předcházení vzniku odpadu a zabránily nekontrolovatelnému růstu nákladů, který by se dotkl všech občanů.
„Jsme přesvědčeni, že ani občané našich obcí nemají zájem na změně fungujícího a rozumného odpadového hospodářství. Myslíme si, že by tímto bylo značně poškozeno jak renomé vedení jednotlivých obcí, tak i samotného Ministerstva životního prostředí a jeho představitelů,“ řekl předseda řídícího výboru spolupracujících obcí a starosta Bojkovic Petr Viceník.
Obce také upozorňují na připravovanou novelu zákona o obalech, která zavádí zálohový systém pro jednorázové nápojové obaly, konkrétně plastové PET lahve a hliníkové plechovky. Tento krok podle obcí naruší jejich efektivní systém odděleného sběru plastů, který dlouhodobě funguje a přináší pozitivní výsledky.
„Dlouhá léta se snažíme budovat pro občany přívětivý a efektivní systém nakládání s odpady. Případné zavedení zálohového systému bude mít pro nás jednoznačně negativní dopad a vyjadřujeme společně nesouhlas s návrhem na zavedení zálohového systému,“ dodal starosta Viceník.
Kateřina Nosková