Zlínský kraj - Tisíce odběrů u pacientů s podezřením na onemocnění covid-19 provedla od počátku března Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. I když se nyní v souvislosti s rozvolňováním ochranných patření nařízených vládou jejich počet nezvyšuje tak rychlým tempem, stále přibývají.
„Množství odvedené práce je skutečně obdivuhodné, zvláště když si uvědomíme, že odběry probíhají za dodržování velmi přísných hygienických pravidel. Všichni zdravotníci si zaslouží velké poděkování,“ vzkázal Radomír Maráček, předseda představenstev nemocnic Zlínského kraje a ředitel zlínské nemocnice.
Zásadní část odběrů provedli zdravotníci v takzvaném odběrovém stanu, který je umístěn na parkovišti za budovou Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje. Od půlky března do 20. května zde odebrali stěry 6 055 lidem, nejvíce – 3902 – v průběhu dubna. Šlo o všechny věkové skupin včetně malých dětí. „Praxe je ustálená. Pacienti k nám přijíždějí ve vozech, ze kterých ani nevystupují. Samotný výtěr nosohltanu se provádí přes ústa nebo nos, což lidé znají z vyšetření u svých obvodních lékařů,“ sdělila Monika Dlesková, vrchní sestra Oddělení urgentního příjmu, která má odběrové týmy na starosti. Odběrový stan na parkovišti nadále funguje, a to v pracovní dny od 7 do 19 hodin, víkendové odběry už vzhledem k nízkým počtům končí.
Ještě před otevřením odběrového stanu začaly výtěry nosohltanu provádět v prvním týdnu v březnu týmy výjezdových sanitek, pacienty vytipované krajskými hygieniky navštěvovaly v jejich domácnostech po celém Zlínském kraji. K 20. květnu se tímto způsobem jen na Zlínsku uskutečnilo 831 odběrů. Také tato forma odběrů pokračuje, od půlky května ji však zajišťuje pouze jedna výjezdová sanitka krajské nemocnice pro celý region, fungující v dvanáctihodinovém pracovním režimu. Do týmů je zařazených deset všeobecných sester a zdravotnických záchranářů.
Návštěvy zdravotníků u pacientů doma přinášely různé, často i humorné příhody. Těch nyní podle zkušenosti členů odběrových týmů ubývá. „Přijde nám, že jsou lidé teď spíše nevděční a nespokojení. Vysvětlujeme si to celkovou atmosférou, která pandemii koronaviru a rizika s ní spojená provází. Pacienti musí zůstávat doma, jejich osobní svoboda a volný pohyb jsou omezeny, čekají na výsledky odběrů a mají z nich obavy. To vše se už na jejich náladě projevuje,“ myslí si Monika Dlesková.
Velké množství odběrů provedli zlínští zdravotníci i na odděleních nemocnice, například během tří týdnů v dubnu, kdy byly zahájeny, jich bylo 399. Odběry na odděleních se provádí i nadále, a to v pracovní dny.
Mgr. Zdeněk Dvořák, PR specialista nemocnic Zlínského kraje
Odběrů u pacientů s podezřením na onemocnění covid-19 jsou ve Zlíně tisíce a další přibývají