Nový ultrazvuk v KNTB zkvalitní léčbu rakoviny prostaty
Nový ultrazvuk v KNTB zkvalitní léčbu rakoviny prostaty
foto: Nemocnice T. Bati

Zlínský kraj – Lékaři na Urologickém oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně začali používat nový ultrazvukový přístroj poslední generace, díky kterému mohou provádět nejmodernější metodou zachycení zhoubných nádorů prostaty. Tzv. fúzní biopsie prostaty znamená pro pacienty především vyšší pravděpodobnost záchytu nádoru prostaty.

Ve Zlínském kraji je nejvyšší záchyt rakoviny prostaty v České republice. Zatím poslední data ÚZIS z roku 2018 říkají, že tzv. incidence (poměr nově vzniklých onemocnění v daném časovém období k celkovému počtu osob ve sledované populaci) dosáhla 172,6 pacientů na 100 tisíc obyvatel (v ČR je průměr 151,8/100 tisíc). Obecně se jedná o jedno z nejčastějších nádorových onemocnění u mužů.

„Zobrazení rakovinného bujení v prostatě je velmi složité. O diagnóze karcinomu prostaty rozhodne vždy až histologické vyšetření. Fúzní biopsie umožňuje propojení obrazů ze dvou různých zdrojů, magnetické rezonance a ultrazvuku, a je tak přesnější pro zacílení biopsie. Nyní můžeme u indikovaných pacientů odebírat méně vzorků s daleko vyšší přesností,“ řekl primář Urologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati MUDr. Martin Kučera s tím, že se vždy jedná o multioborovou odbornou spolupráci oddělení zobrazovacích metod, patologie a urologie.

V nedávné minulosti se tato vyšetření dělala pouze pod kontrolou hmatu a po příchodu ultrazvuku do praxe už i za pomocí tohoto zobrazení. I tak se však vzorky odebíraly necíleně, podle určitého schématu. V posledních letech se lékařská věda i zobrazovací metody posunuly značně dopředu, díky tomu mohou lékaři přijít včas s přesnější diagnózou a dříve zahájit léčbu. „Už samotné podezření na rakovinu prostaty je velkou psychickou zátěží pacientů. Fúzní biopsie jim přinese – především těm, u kterých by hrozilo nepříjemné opakované vyšetření – daleko větší komfort. Na podzim navíc začneme jako první nemocnice ve Zlínském kraji díky novému robotickému operačnímu systému s roboticky asistovanou radikální prostatektomií, což je minimálně invazivní, spolehlivá a bezpečná metoda léčby pacientů s karcinomem prostaty,“ dodal primář Martin Kučera.

Mgr. Dana Lipovská, tisková mluvčí KNTB