Muzea Kroměřížska a jihovýchodní Moravy chtějí zachovat své sbírky v digitální podobě
Muzea Kroměřížska a jihovýchodní Moravy chtějí zachovat své sbírky v digitální podobě
foto: Krajský úřad Zlínského kraje

Zlínský kraj – Rozšíření vybavení pro digitalizaci svých sbírek chystají Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně i Muzeum Kroměřížska. Zlínské muzeum hodlá pořídit novou výbavu především pro digitalizaci fotografických negativů, zejména z cest Hanzelky a Zikmunda. To kroměřížské pak chce mimo jiné vybudovat nové pracoviště v depozitáři v Rymicích, kde má uloženu archeologickou a etnografickou podsbírku. Obě muzea se budou ucházet o finanční podporu z Národního plánu obnovy.

„Digitalizace sbírkových předmětů otevírá nové cesty, jak je představit většímu okruhu zájemců, například na internetu. Přináší však také nové možnosti jejich prezentace na výstavách, a zároveň znamená ochranu a prodloužení jejich životnosti, protože je díky ní není nutné vystavovat fyzicky mimo depozitář. Významně tak napomáhá jejich uchování pro budoucí generace,“ vysvětlila krajská radní pro oblast kultury Zuzana Fišerová.

Desítky tisíc negativů H+Z

Muzeum jihovýchodní Moravy spravuje ve svých sbírkách několik desítek fotografických negativů z cest Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda a také řadu dalších v rámci různých podsbírek. Za účelem jejich digitalizace připravilo žádost o finanční podporu na pořízení nového přístrojového vybavení a software. Celkové předpokládané náklady činí 495 tisíc korun. Muzeum usiluje o dotaci z Národního plánu obnovy ve výši 409 tisíc korun. Zlínský kraj by měl přispět zbývajícími 86 tisíci.

Nové pracoviště v Rymicích

Muzeum Kroměřížska hodlá jednak doplnit vybavení svého hlavního digitalizačního pracoviště a zároveň nově zřídit také jedno vedlejší v Rymicích, kde jsou umístěny depozitáře dvou největších podsbírek muzea – archeologické a etnografické. Odpadne tak nutnost převozu sbírkových předmětů k digitalizaci do Kroměříže, čímž se eliminuje riziko jejich poškození. Kvůli neustále rostoucímu objemu digitalizovaných dat je rovněž potřeba modernizovat stávající infrastrukturu pro jejich uchovávání a zakoupit datové úložiště. Celkové předpokládané výdaje jsou ve výši 1,417 milionu korun, Zlínský kraj poskytne 248 tisíc korun, o přidělení dalších potřebných 1,169 milionu korun bude muzeum žádat z Národního plánu obnovy.

Pokud muzea se svými žádostmi o podporu z Národního plánu obnovy uspějí, uskuteční své projekty v příštím roce.

Bc. Soňa Ličková, tisková mluvčí, Krajský úřad Zlínského kraje