Jak chce kraj řešit úbytek obyvatel? Dostupným bydlením, novými investicemi i moderními technologiemi
Jak chce kraj řešit úbytek obyvatel? Dostupným bydlením, novými investicemi i moderními technologiemi
foto: Krajský úřad Zlínského kraje

Zlínský kraj – Zajištění dostupného bydlení pro mladé, přilákání nových pracovníků a investorů do regionu nebo využití robotizace a umělé inteligence. To jsou namátkou jen některé z aktivit, kterými chce Zlínský kraj zvrátit nepříznivý demografický vývoj regionu, případně zmírnit jeho dopady. Návrh konkrétních opatření na svém pondělním zasedání projednali krajští zastupitelé.

„Náš kraj se dlouhodobě potýká s úbytkem obyvatel v produktivním věku, stárnutím populace, odchodem mladých lidí jinam. Ani prognóza do dalších let není v tomto ohledu vůbec příznivá. Proto musíme vyvinout maximální úsilí, abychom tento negativní trend zvrátili. Musíme zvýšit atraktivitu Zlínského kraje pro mladou generaci i pro nové investory, upozorňovat na pozitivní aspekty kvality života v našem kraji a také více využívat moderních technologií nahrazující lidskou, zejména méně kvalifikovanou, práci,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

Navrhovaná opatření zahrnují zejména aktivity, které už kraj v poslední době ve spolupráci s partnery (Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně, Technologickým inovačním centrem, rozvojovou agenturou ZRIA apod.) spustil a na které bude třeba klást zvýšený důraz.

Cestou ke zvýšení dostupnosti bydlení pro mladé lidi má být výstavba nových bytů s využitím nástrojů státu (včetně Národního plánu obnovy) a s podporou kraje. Dále síťování ploch a příprava infrastruktury obcí pro individuální výstavbu či výstavba obecního bydlení pro seniory, které pomůže uvolnit byty a domy pro mladé rodiny. Už nyní kraj v rámci své dotační podpory obnovy a rozvoje ohrožených území finančně přispívá na síťování pozemků pro výstavbu rodinných či bytových domů, zároveň podporuje i přípravy projektových dokumentací, které se mohou týkat také bydlení. Zároveň zvažuje i zapojení do realizace projektů nájemního bydlení či podporu obcí, které budou úspěšné ve výzvách Ministerstva pro místní rozvoj a Státního fondu podpory investic. Uvažuje také o podpůrných nástrojích typu půjček samosprávám.

Důležitým krokem bude také využití potenciálu žáků na základních a středních školách v regionu, založené na komplexním kariérovém poradenství, na testování schopností žáků a zejména na provázání a úzké spolupráci základních škol, středních škol, Univerzity Tomáše Bati a zaměstnavatelů s nabídkou budoucího pracovního uplatnění pro všechny žáky napříč školami.

Dále chce kraj pomoci Univerzitě Tomáše Bati připravit nové atraktivní studijní programy. K tomu bude nezbytné zajistit potřebné kapacity pro navýšení počtu studentů univerzity (prostory, vyučující, ubytování) i posílit dostupnost Zlína veřejnou dopravou ze sousedních regionů včetně Slovenska.

V rámci podpory příchodu nových pracovníků do regionu hodlá hejtmanství spolu se svojí rozvojovou agenturou ZRIA usilovat o přilákání nových investic a vytvoření nových pracovních míst ve Zlínském kraji. Součástí těchto aktivit je zajištění fungování Expat centra (www.expatzlin.eu), nabízejícího služby kvalifikovaným cizincům, i cílená propagace kvality života ve Zlínském kraji (zavádění brandu Kraj bez hranic, kampaň Live In Zlín a podobně).

V souvislosti se stárnutím populace (ve Zlínském kraji se od roku 2000 zdvojnásobil počet obyvatel ve věku 80 a více let) bude nezbytné posílení kapacit a modernizace zdravotních i sociálních služeb. Kraj proto bude dále rozvíjet své motivační programy pro udržení a přilákání lékařů a zdravotníků, posilovat zdravotnické školství na všech stupních, řešit navyšování kapacit terénních a ambulantních sociálních služeb pro seniory a podporovat život osob v jejich přirozeném prostředí. Důraz je nutné klást i na posílení prevence a osvěty ke zdravému životnímu stylu. Trendem bude také zavádění asistivních technologií v sociálních službách, které pomohou zkvalitnit péči o klienty a usnadní práci personálu, stejně jako prvků telemedicíny. Tou se rozumí poskytování zdravotní péče na dálku pomocí moderních technologií (videohovory, telefonní konzultace, mobilní aplikace nebo specializované digitální platformy).

Kraj se ve spolupráci s Technologickým inovačním centrem, univerzitou a dalšími partnery chystá na přípravu podpůrných programů a nástrojů pro zavádění robotizace, digitalizace a umělé inteligence v podnikatelském i veřejném sektoru, tak aby mohla být nahrazena méně kvalifikovaná práce a ekonomika kraje se posouvala směrem ke znalostní ekonomice s vyšší přidanou hodnotou.

Bc. Jan Vandík, Krajský úřad Zlínského kraje