Zlínský kraj – Zavzpomínat na své dětství budou moci návštěvníci 14/15 Baťova institutu, kteří zavítají o prázdninách do letní herny Česká hračka. K vidění a především pohrání zde budou legendární hračky ze 70. a 80. let minulého století, které se díky nadčasovému designu vyrábí dodnes.
Návštěvníci si v letní herně pohrají se stavebnicemi Merkur, Seva, Igráček, deskovými hrami v retro designu, oranžovými Tatrovkami, stavebnicí Walachia, dřevěnými hračkami Detoa, plechovými hračkami Kovap, houpacím kohoutem a mnoha dalšími hračkami. Retro koutky vzniknou v sálech 14/15 Baťova institutu ve Zlíně a otevřeno bude denně od 4. července do 31. srpna.
„Dnešní rodiče mohou ukázat dětem hračky, se kterými si hráli jako malí. Protože se tyto hračky ze 70. a 80. let vyrábí dodnes, mohla tak vzniknout unikátní retro herna. Tentokrát si návštěvníci nebudou hračky jen prohlížet, jak je tomu u retro výstav zvykem, ale budou si s hračkami přímo hrát,“ uvádí organizátorka akce Věra Stojarová.
Zajímavostí budou například legendární plastové hračky z dílny Směr Praha. Každý si jistě pamatuje Kloboučku Hop, bludiště, logickou hru patnáctku a samozřejmě kachničku nebo zaoceánský parník designéra Viktora Fixla. Nebude chybět ani oranžová Tatrovka, se kterou si na pískovišti hrály téměř všechny děti. Předlohou byla tehdejší Tatra 148, která se vyráběla v 70. letech v Kopřivnici.
Chystají se také deskové hry a mezi nimi samozřejmě Dostihy a sázky. Autor Ladislav Mareš se v roce 1984 nechal inspirovat hrou Monopoly. Rudé právo tehdy tuto hru ve svém článku odsoudilo a poukazovalo na kapitalistické praktiky. To však u hry mělo efekt takový, že ji lidé během pár dnů vykoupili. Málokdo ví, že se ve hře jedná o koně, kteří opravdu žili.
Děti si vyzkouší také napojování céček. První céčka vznikla v jabloneckém podniku na výrobu bižuterie a měla sloužit jako řetízek na sukýnky, ale nápad se neuchytil. O deset let později se céčka začala nabízet jako závěsy, to se ale také moc neujalo. Obrovských hromad céček si ve firmě začaly všímat děti, a tak se zrodil nápad, že se céčka budou používat jako náramky či náhrdelníky. Kluci s céčky hráli čáru.
K vyzkoušení bude také stavebnice Merkur. Od jejího vzniku uplynulo už 102 let. Tehdy Jaroslav Vancl založil firmu Inventor a pod stejným názvem si patentoval dětskou kovovou stavebnici. Díly k sobě byly zprvu spojovány háčky a v této podobě byla stavebnice prodávána prvních pět let. Poté se přešlo na systém šroubků a matiček, který je používán dodnes.
Na letní herně nemůže chybět ani Igráček. Legendární postavička se vyrábí už od roku 1976, jejich autory byli návrháři družstva IGRY Jiří Kalina a Marie Krejchová. Vyráběn byl v různých variacích. Rodiče dnešních dětí si jistě budou pamatovat policistu, hasiče, doktora nebo zdravotní sestřičku. V devadesátých letech šel Igráček s dobou a na trhu se objevil i skateboardista nebo středověký rytíř.
Kateřina Nosková