Zlínský kraj – Turistická sezona na Baťově kanálu je v plném proudu. Umělá vodní cesta dlouhá 52 kilometrů je dnes jedním z nejvyhledávanějších turistických cílů v kraji. Během loňské sezony ho navštívilo více než 85 tisíc turistů.
Za atraktivním turistickým cílem přijíždějí návštěvníci z celého Česka i ze zahraničí. V roce 2021 jich bylo přibližně 75 tisíc, vloni pak více než 85 tisíc. Loňská návštěvnost se tak přiblížila k počtům turistů v době před pandemií, která přinesla propad.
„Baťův kanál významně rozšiřuje turistickou nabídku regionu, zvyšuje návštěvnost celého širšího okolí a posiluje jeho ekonomický význam. Kvalita služeb podél vody neustále roste a pestrou nabídku volnočasových aktivit oceňují i místní obyvatelé. Na číslech návštěvnosti jde snaha všech, kteří se na rozvoji vodní cesty podílí, jednoznačně vidět,“ říká hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.
Z loňského průzkumu vyplývá, že dlouhodobý pronájem pobytových lodí láká nejvíce výletníky ze Středočeského a Moravskoslezského kraje a hlavního města Prahy. Pro většinu z nich byla plavba po Baťově kanálu hlavním důvodem návštěvy regionu a nejčastěji tady strávili 4 až 7 dnů.
„A přesně toto je náš cíl. Dostat do regionu co nejvíce turistů, kteří tady stráví více dní a tím podpoří cestovní ruch a oblasti s ním spojené. Do rozvoje Baťova kanálu chceme spolu s Ředitelstvím vodních cest, Státní plavební správou, městy a obcemi dál investovat. Například chceme splavnost kanálu prodloužit na 72 kilometrů, na severu až do Kroměříže a na jihu do Hodonína,“ vysvětlil náměstek hejtmana pro cestovní ruch a strategický rozvoj Lubomír Traub.
K tomu bude potřeba vybudovat ještě dvě plavební komory, Bělovský jez a druhou v Rohatci. „Rozvoj Baťova kanálu je v souladu s koncepčními dokumenty Zlínského kraje, konkrétně se Strategií rozvoje Zlínského kraje 2030, kde jsou podporována opatření k rozšíření možností turistického využití vodní dopravy,“ dodal náměstek.
Baťův kanál protíná Zlínský a Jihomoravský kraj a vede až do slovenské Skalice. Každoročně od května do září je využíván pro skupinové plavby na velkých výletních lodích. V přístavech si lze vypůjčit menší motorový člun nebo hausbót a zvolit si vlastní program. Baťův kanál hojně vyhledávají také cyklisté, kteří se mohou projet po 80 kilometrů dlouhé cyklostezce, na kterou navazují další cyklotrasy v okolí. Zastávku a jídlo si výletníci mohou dát v 8 přístavech a 16 přístavištích s množstvím restaurací a bister.
Od 1. ledna 2024 vstupují Zlínský a Jihomoravský kraj do obecně prospěšné společnosti Baťův kanál a převezmou práva a povinnosti zakladatele, aby sjednotili a zefektivnili řízení rozvoje vodní cesty. „Ve spolupráci s Povodím Moravy, Ředitelstvím vodních cest České republiky, Státní plavební správou, obcemi a dalšími partnery budeme řešit další rozvoj a provoz Baťova kanálu, který chceme dál zatraktivňovat a rozšiřovat,“ dodal hejtman.
Bc. Soňa Ličková, tisková mluvčí, Krajský úřad Zlínského kraje