Krajská galerie ve Zlíně otevřela novou expozici výtvarného umění, architektury i designu
Krajská galerie ve Zlíně otevřela novou expozici výtvarného umění, architektury i designu
foto: Krajský úřad Zlínského kraje

Zlínský kraj – Po více než deseti letech otevírá Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně novou expozici. Nese název „+ - Zlín“ a prostřednictvím tří set exponátů nabízí vhled nejen do nedávné historie umění, ale i do spletitých vazeb vizuální kultury s nejrůznějšími oblastmi života. Zahrnuje přitom výtvarné umění, architekturu i design. Veřejnosti se nová expozice, nacházející se v 2. podlaží 14. budovy 14|15 BAŤOVA INSTITUTU, poprvé otevřela 31. října. Poté denně mimo pondělí od 10 do 18 hodin.

Investorem byl Zlínský kraj, který je zřizovatelem galerie. Náklady na její vybudování dosáhly přes 23 milionů korun, z toho zhruba 21 milionů by měla pokrýt dotace z Integrovaného regionálního operačního programu.

„Věřím, že návštěvníky osloví nejen samotná umělecká díla, ale také promyšlené pojetí celé výstavy. Chceme-li, aby se k nám lidé rádi a opakovaně vraceli, musíme jít s dobou a přinášet nové podněty,“ uvedla radní Zlínského kraje zodpovědná za kulturu Zuzana Fišerová, která se dnes společně s hejtmanem Radimem Holišem zúčastnila slavnostního otevření expozice.

„Stěžejním tématem expozice je civilizační svár, který se ve vývoji Zlína manifestuje. Na jedné straně je výrazná stopa modernizace a průmyslového rozvoje, který zanechala firma Baťa; na straně druhé tradiční a sentimentální pohled spojený s přírodou a venkovem. Součástí expozice jsou také interaktivní prvky, například mobilní aplikace, která umožní návštěvníkovi zažít díla novým způsobem díky zvukovým, filmovým a animovaným prvkům nebo virtuální prohlídce,“ říká Václav Mílek, ředitel Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.

Mezi vystavenými exponáty jsou nejen obrazy slavných umělců, jako jsou například Bohumil Kubišta, Josef Čapek, Jindřich Štýrský či Toyen, ale také díla méně známých tvůrců. Sekce architektury představuje modely ikonických staveb Zlína, které ukazují, jak se z malého venkovského městečka stalo centrum moderní architektury. Oddíl průmyslového designu se věnuje klíčovým osobnostem tohoto oboru (Vincenc Makovský, Zdeněk Kovář, František Crhák), a to včetně jejich vlivu na vývoj designu.

Autorem prostorového řešení expozice je vizuální umělec, architekt výstav a kurátor Zbyněk Baladrán, který má na kontě desítky realizací. Za vyhotovením grafického návrhu a designu k nové expozici stojí designér a art director Lukáš Kijonka. Součástí expozice je také na míru vyvinutá aplikace s rozšířenou realitou z dílny reklamní agentury Little Greta.

Bc. Jan Vandík, Krajský úřad Zlínského kraje