Kraj opět pomůže lidem v nesnázích, připravuje pokračování projektu Nejste na to sami
Kraj opět pomůže lidem v nesnázích, připravuje pokračování projektu Nejste na to sami
foto: Krajský úřad Zlínského kraje

Zlínský kraj – Lidem v obtížné životní situaci pomáhá Zlínský kraj díky svému projektu Nejste na to sami. Nyní připravuje jeho pokračování, které opět nabídne pomocnou ruku těm, kdo kvůli svým zdravotním, sociálním či psychickým problémům nejsou schopni svoji situaci zvládat sami a potřebují pomoc okolí.

„Tito lidé často čelí problémům, které vyžadují kombinaci sociální a zdravotní podpory. Stávající systém však pro ně není dostatečně přehledný a nedokáže je nasměrovat k potřebné pomoci. Proto vznikne místo prvního kontaktu, které jim pomůže zorientovat se v systému podpory, získat důležité informace a doporučit jim odpovídající služby ve Zlínském kraji. To jim významně usnadní první kroky k řešení jejich situace,“ uvedla náměstkyně hejtmana Eliška Olšáková, zodpovědná za sociální věci a neziskový sektor.

Pracovníci tohoto kontaktního místa projdou důkladným školením, aby byli připraveni lidem v obtížných situacích pomoci. Naučí se, jak propojit sociální služby se zdravotní péčí, a budou umět zareagovat na různé potřeby klientů.

Zaměstnanci dalších zapojených institucí se zúčastní vzdělávacích aktivit a budou těžit z práce dvou nových týmů odborníků – podporovatelů. Ty vzniknou v oblastech obcí s rozšířenou působností (ORP) Kroměříž a Uherský Brod a budou koordinovat pomoc na místní úrovni. Jejich úkolem bude garantovat efektivní spolupráci mezi institucemi a zajišťovat, aby poskytovaná podpora odpovídala potřebám klientů. Týmy podporovatelů rovněž vytvoří sborník se skutečnými příběhy z praxe, který ukáže úspěšné postupy i náročné situace při spolupráci různých odborníků a v budoucnu poslouží jako inspirace a zdroj poučení pro další pracovníky.

Během první etapy projektu Nejste na to sami vznikla informační platforma www.nejstenatosamizk.cz. Ta bude nadále rozšiřována a zkvalitňována. Web bude reagovat na nejčastější problémy klientů, s nimiž se setkají pracovníci kontaktního místa. Probíhat bude také kampaň, která upozorní na vznik místa prvního kontaktu, tak aby se o něm dozvěděli ti, pro něž je určeno.

S druhou etapou projektu se počítá v letech 2026 a 2027. Náklady jsou vyčísleny na necelých 8 milionů korun, z toho více než tři čtvrtiny by měla pokrýt dotace z EU, zbylou část pokryje kraj ze svých zdrojů a peněz ze státního rozpočtu.

Bc. Jan Vandík, Krajský úřad Zlínského kraje