Zlínský kraj – Na udělení stříbrné medaile 1. stupně za dlouhodobé a vynikající působení v oblasti školství navrhují krajští radní Miroslavu Polákovou, pedagožku Gymnázia Uherské Hradiště, která své studenty vede k vědecké práci v mnoha středoškolských soutěžích a zejména k úctě k národním dějinám.
Krajští radní odsouhlasili podání návrhu na udělení stříbrné Medaile Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky v 1. stupni Miroslavě Polákové, pedagožce Gymnázia Uherské Hradiště za mimořádný přínos v oblasti vzdělávání. O ocenění, které se předává zpravidla u příležitosti Dne učitelů 28. března, rozhoduje ministr školství, mládeže a tělovýchovy.
„Paní Poláková učí své studenty vážit si hodnot a dokáže v nich vzbudit touhu vypravit se do historie. Kromě toho, že úspěšně vede své studenty k vědecké práci v mnoha středoškolských soutěžích, přednáší o holocaustu na mezinárodních konferencích a své poznatky a rozsáhlé znalosti historie publikuje ve formě vědeckých článků. Je to velká osobnost, která si ocenění zaslouží,“ řekla krajská radní Zuzana Fišerová, zodpovědná za kulturu a školství.
Medaile je udělována ve dvou stupních: Stříbrná – 1. stupeň (za dlouhodobé a vynikající působení v oblasti školství, mládeže nebo tělovýchovy nebo za mimořádně záslužný čin při zajišťování a zlepšování podmínek pro výchovu a vzdělávání v České republice); Bronzová – 2. stupeň (za významnou pedagogickou, výchovnou, vědeckou, sportovní nebo uměleckou činnost vykonávanou v oblasti školství, mládeže nebo tělovýchovy).
Za svou práci Miroslava Poláková získala již několik ocenění, mezi kterými nechybí prestižní mezinárodní cena Egona Erwina Kische za publikaci o partyzánském odboji v Čechách a na Moravě „Měli odvahu žít“.
PhDr. Miroslava Poláková, Ph.D. působí jako učitelka českého jazyka a dějepisu na Gymnáziu Uherské Hradiště od roku 1981. V roce 1982 složila státní rigorózní zkoušku z historie a v roce 2010 úspěšně obhájila na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně disertační práci s tématem protifašistického odboje. Od roku 2008 začala externě vyučovat židovskou kulturu na Katedře kulturologie Filozofické fakulty Univerzity Konstantina Filosofa v Nitře, následně přidala i výuku kultury etnických menšin v Evropě a od roku 2010 nastoupila na téže univerzitě jako odborný asistent. Přitom nepřestávala vyučovat i na gymnáziu. Z Nitry později přestoupila na Fakultu masmédií Panevropské vysoké školy do Bratislavy, kde externě vyučovala dějiny kultury. Po desetileté práci na Slovensku se plně vrátila zpět ke své výuce na gymnáziu v Uherském Hradišti.
Adéla Čuříková, Krajský úřad Zlínského kraje