Kardiologové v KNTB začali arytmii léčit pomocí pulzního elektrického pole
Kardiologové v KNTB začali arytmii léčit pomocí pulzního elektrického pole
foto: Nemocnice T. Bati

Zlínský kraj – Mezi nejčastější poruchy srdečního rytmu patří fibrilace síní. Laicky to znamená, že srdce bije nepravidelně a často rychleji než obvykle. Nejúčinnější metodou v léčbě fibrilace síní je katetrizační ablace, kterou zlínští kardiologové dříve prováděli pomocí radiofrekvenční energie. Nyní začali používat pulzní elektrické pole, které je bezpečnější pro pacienty a trvá polovinu původního času.

Při katetrizační ablaci se zavádí do srdečních síní katetry, což jsou tenké trubičky, kterými lékaři – laicky řečeno – vytvoří díky použité energii malé jizvy ve tkáni srdce. A tím arytmii odstraní.

„Doposud jsme používali ke katetrizační ablaci zejména radiofrekvenční energii. Ta však s sebou nese řadu limitací. Vzhledem k termickému působení například hrozí riziko poškození okolních tkání v bezprostřední blízkosti levé srdeční síně, pacienti také někdy musí výkon podstoupit opakovaně, aby byl úspěšný. Další nevýhodou je poměrně výrazná časová náročnost tohoto výkonu,“ upřesnil MUDr. Zdeněk Coufal, primář Kardiologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně.

S použitím nového typu energie, tedy pulzního elektrického pole, mohou kardiologové tyto limity snadno překonat. Ablace pulzním elektrickým polem (tzv. elektroporace) spočívá ve velmi krátkodobém působení elektrického pole v řádu tisíců voltů, které způsobí nevratné změny v buněčných obalech srdečních buněk. „Vzhledem k možnosti nastavení parametrů elektrického impulsu zasáhneme selektivně jen vybrané srdeční buňky, aniž bychom poškodili okolní struktury jako jsou cévy, nervy, nebo například jícen, který je v těsné blízkosti zadní stěny levé předsíně. Výkon je proto naprosto bezpečný, dochází k zastavení arytmie a vyléčení pacienta. Specifický design ablačního katetru navíc umožnuje zasáhnout poměrně velkou oblast srdeční síně a výkon je tak výrazně rychlejší. To nám umožní nabídnout ošetření většímu množství pacientů,“ doplnil MUDr. Vlastimil Černíček, lékař Kardiologického oddělení KNTB.

V roce 2023 ošetřili kardiologové ve zlínské krajské nemocnici pomocí radiofrekvenční energie přes 80 pacientů s fibrilací síní. S novým typem energie, tedy pulzním elektrickým polem (elektroporací) je potenciál ošetřit kolem 150 pacientů ročně, tedy zhruba jednou tolik.

Mgr. Dana Lipovská, tisková mluvčí KNTB