Intervenční kardiologové KNTB použili zcela novou metodu
Intervenční kardiologové KNTB použili zcela novou metodu
foto: Nemocnice T. Bati

Zlínský kraj – V úterý 28. května použili vůbec poprvé kardiologové v Kardiovaskulárním centru Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně u dvou pacientů novou metodu. Jednalo se o intervence na koronárních tepnách („oprava“ zúženého místa) pomocí tzv. intravaskulární litotrypse, což je moderní postup používaný k léčbě zúžených nebo ucpaných tepen pomocí rázové vlny.

První pacientkou byla 70letá žena, která začátkem května podstoupila ve FN Olomouc kardiochirurgický výkon – vytvoření bypassu. „Během operace v Olomouci se však ukázalo, že jednu z plánovaných koronárních tepen není možno z anatomických důvodů přemostit bypassem. Vzhledem k tomu, že se jednalo o významně nedokrvené velké povodí (oblast tepen kolem srdce) a v cestě stál těžce zvápenatělý kmen (místo, ze kterého se rozvětvují tepny) levé koronární tepny, bylo nutno použít metodu, která se v současné době postupně v českých kardiocentrech zavádí do provozu, tzv. IVL – intravaskulární litotrypsi. Principem metody je rozrušení „betonové skruže“ uvnitř tepny rázovou vlnou generovanou speciálním tzv. shock-wave balonkem,“ uvedl primář Kardiologického oddělení KNTB Zlín MUDr. Zdeněk Coufal, který tuto intervenci prováděl, a dodal: „Narušení těžce zvápenatělé cévní stěny rázovou vlnou odpovídá nárazům tlaku až 50 atmosfér a umožní bezpečné roztažení – dilataci – postižené tepny na požadovaný průměr a její následné vyztužení pomocí koronárního stentu.“

Výkon se stejně jako většina koronárních intervencí provádí při vědomí pacienta, tedy bez uspání. „V tomto případě jsme celý výkon dokázali uskutečnit za 55 minut,“ upřesnil primář Coufal.

Pacientka Marie Polášková si zákrok na zlínské kardiologii pochvalovala: „Jsem hlavně ráda, že jsem nemusela jet podruhé do Olomouce, ale jen kousek do Zlína. Cítím se mnohem lépe, dobře se mi dýchá při chůzi, předtím jsem skoro nemohla chodit.“ řekla s úsměvem sympatická dáma z Napajedel a dodala, že spravené tepny dostala k 71. narozeninám, které má 29. května, tedy den poté, kdy už bude propuštěna do domácí péče.

„Doteď jsme mohli kalcifikované tepny řešit pouze pomocí tzv. rotablace, malé rotující brusky uvnitř tepny. Ta však dovede jen vybrousit větší dírku do zúžené tepny (maximálně 2 mm), ale nedokáže narušit vápenec v cévní stěně tak, aby bylo možné právě například kmen levé koronární tepny roztlačit na v tomto případě požadovaných 4–5 milimetrů,“ popsal primář zlínské kardiologie Zdeněk Coufal a dodal, že k nové metodě krajská nemocnice zakoupila generátor pulzů a shock-wave balónky.

Většina těchto zákroků se provádí cestou tepny na ruce, proto nebude nutné pacienty hospitalizovat. „Prvním dvěma pacientům jsme ještě naplánovali pobyt v nemocnici přes jednu noc, abychom měli jistotu, že bude vše v pořádku. Další pacienti již budou moci jít – v případě bez komplikací – v den zákroku domů,“ doplnil MUDr. Zdeněk Coufal, primář Kardiologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Mgr. Dana Lipovská, tisková mluvčí KNTB