Špatný spánek může být vážný problém, vyřešit jej nyní pomohou ve specializované laboratoři v Uherskohradišťské nemocnici
Špatný spánek může být vážný problém, vyřešit jej nyní pomohou  ve specializované laboratoři v Uherskohradišťské nemocnici
foto: Nemocnice T. Bati

Zlínský kraj - Nekvalitní spánek stojí za celou řadou zdravotních komplikací. Své o tom ví i paní Helena ze Starého Města u Uherského Hradiště, která dlouhodobě trpěla nadměrnou únavou a před rokem tak dokonce skončila na jednotce intenzivní péče. Její potíže naštěstí dokázali včas odhalit odborníci ve spánkové laboratoři a předešli tak závažnějším dopadům na její zdraví. Za specializovanou péčí už paní Helena nemusí dojíždět do krajského města, od podzimu loňského roku totiž začala spánková laboratoř fungovat také na Plicním oddělení Uherskohradišťské nemocnice.
„Hned ráno po probuzení mi padala hlava u snídaně. Vedu různá školení a cítila jsem na sobě, že začínám těžkopádně tvořit věty. Po návratu domů jsem okamžitě usínala, což bylo samozřejmě znát i na chodu domácnosti,“ líčí paní Helena problémy, s nimiž se dlouhodobě potýkala. Lékařskou pomoc vyhledala asi před rokem, kdy se dostala do plicní ambulance, která jí podle jejích slov zachránila život. „Lékařka mi sice diagnostikovala astma, ale něco se jí nezdálo a naštěstí ji napadlo, poslat mě do spánkové laboratoře krajské nemocnice ve Zlíně. Tam mě přes noc uložili na lůžko, nasadili mi bezpočet různých elektrod a druhý den mě propustili s tím, že zprávu obdržím do tří týdnů. Hned druhý den mi ale volali, že jsou výsledky tak špatné, že musím okamžitě přijet na jednotku intenzivní péče. Ukázalo se, že nasycení mojí krve kyslíkem je velmi nízké. Z nemocnice jsem si odvezla přístroj s maskou na noční dýchání a výrobník kyslíku,“ popisuje paní Helena.
   Když masku viděla poprvé, prohlašovala, že raději umře, než aby ji doma používala. Postupně si ale zvykla a dokonce se na ni večer i těší. „Začaly se mi totiž zdát nádherné sny, takže když jdu spát, mám pocit, že jdu do kina. Okamžitě se změnila moje vitalita, zvládám spoustu věcí, absolutně se přes den necítím unavená. Chodím na dechové rehabilitace. Myslím, že učit se opravdu správně dýchat, by mělo být součástí tělocviku už od základní školy,“ dodává pacientka. Prozatím se se svými problémy musela léčit ve Zlíně, teď, když ale funguje stejné pracoviště také v Uherskohradišťské nemocnici, ráda této možnosti využije.
   Nekvalitní spánek často způsobují problémy související s dýchacím ústrojím. Většina spánkových laboratoří v České republice proto funguje v návaznosti na plicní oddělení. „V současné době nabízíme vyšetření pomocí polygrafie. Snažíme se primárně cílit na pacienty s plicními chorobami. Vhodný je ale každý pacient, který má pocit, že jeho spánek není osvěžující, je přerušovaný, má zástavy dechu ve spánku, nebo jen zvýšeně chrápe. Všechny tyto ‚spánkové nedostatky‘ mohou způsobit také zvýšenou únavu, sníženou pozornost, potřebu spát přes den. Organismus pak nefunguje tak, jak má, a jede pořád takzvaně na půl plynu,“ vysvětluje Jiří Tihon, primář Plicního oddělení Uherskohradišťské nemocnice.
   Velkým problémem může být podle jeho slov toto onemocnění zvláště u profesionálních řidičů, kterým pak může hrozit zvýšené riziko dopravních nehod. „Například ve Velké Británii proto musí mít profesionální řidiči potvrzení, že netrpí poruchou spánku nebo se s ní už adekvátně léčí,“ nastiňuje Jiří Tihon. S nekvalitním spaním se často potýkají chroničtí bronchitici, rizikem je ale také obezita. „Pacient má totiž problém s výměnou kyslíku a tím, že navíc chrápe a má i desítky vteřin trvající pauzy v nádechu označované jako spánková apnoe, snížení hladiny kyslíku v krvi je skutečně masivní a může vést třeba až k náhlé noční smrti nebo mozkové příhodě,“ doplňuje primář.
   V prvé řadě je tak nezbytné upravit dýchání během spánku, aby vše fungovalo normálně. Pacient proto stráví noc v nemocnici ve specializovaném pokoji, kde jeho dech a kvalitu spánku zaznamená přístroj. Na základě výsledků měření pak lékař stanoví nutná opatření. „Možností je celá řada. Někomu pomůže změna večerních návyků - třeba nepít před spaním alkohol, někomu otolaryngologická operace mandlí či měkkého patra, někdo odchází domů s přístrojem a maskou. Se speciální maskou se pak musí naučit spát, což není úplně jednoduché. Proudí jí totiž pod tlakem vzduch, který zajišťuje, že tělo má dostatek kyslíku celou noc, a na to si většinou lidé musí chvilku zvykat,“ vysvětluje Tihon.
   Léčba ve spánkových laboratořích je celosvětovým trendem, za kterým stojí nové vědecké studie. Ty ukazují, že mnohé zdravotní komplikace jako vysoký krevní tlak nebo třeba mozkové příhody mohou být vyvolány právě nekvalitním spánkem. Vyšší kvalita spánku sníží riziko vzniku těchto závažných interních chorob. Pro léčbu ve spánkové laboratoři v Uherskohradišťské nemocnici není potřeba žádné doporučení specialisty nebo obvodního lékaře. Stačí si pouze zavolat na plicní oddělení a domluvit se na konkrétní termín s lékařem Pavlem Tkadlecem, který má laboratoř na starosti. „Pracoviště teprve rozjíždíme, tak ještě nemáme uzavřeny smlouvy se všemi pojišťovnami. Doufáme ale, že se nám to do konce roku podaří. V současné době umožňují zdejší kapacity vyšetření dvou pacientů týdně,“ dodává Pavel Tkadlec. V databázi a léčebném procesu je v Uherském Hradišti momentálně asi padesát pacientů, v budoucnu by tady ale mohli pomoct přibližně stovce lidí ročně.
Mgr. Barbora Žáková, PR a marketing Uherskohradišťské nemocnice