![Čiperova vila už má novou střechu, naplno se pracuje i uvnitř](https://www.echovalasska.cz/cache/imgc/echovalasska/1040x755/data/title-images/Zlin-ciperova-vila.jpg?hash=5117ccac9caf252171d5b344519a88c6cb55db59)
Zlínský kraj – Vloni zahájená rekonstrukce zlínské Čiperovy vily je i v zimních měsících v plném proudu. Vila už má novou střechu, dělníci dokončili veškeré vnitřní bourací práce a pokračují revitalizací podkroví a novými rozvody kanalizace v suterénu. Budovu také obklopuje lešení, které poslouží k opravě fasády. Kolaudace zrekonstruované památky se uskuteční ještě letos na podzim. V jejích prostorách vznikne nové Kulturní a kreativní centrum Zlínského kraje, kde se budou setkávat umělci, zástupci kulturních organizací a žáci uměleckoprůmyslových škol. Kraj, který je investorem akce, chce také vilu a přilehlý park zpřístupnit veřejnosti.
„Chceme vile vdechnout nový život, protože jde o jednu z ikonických památek Zlína. Proto také musíme k její obnově přistupovat citlivě, abychom zachovali její architektonickou hodnotu. Věříme, že se stane oblíbeným místem setkávání lidí s tvůrčím duchem,“ řekl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš, který si dnes společně s krajskými radními pro investice Miroslavem Zemánkem a pro kulturu Ivanem Láskou prohlédl probíhající stavební práce přímo na místě. „I když se zejména z pohledu zachování historické autenticity jedná o náročnou rekonstrukci, pokračují práce podle harmonogramu a s jejich dokončením počítáme letos na podzim,“ uvedl radní Zemánek.
V interiéru se podařilo odkrýt původní dřevěné parketové podlahy, které se aktuálně brousí a renovují. Na základě požadavků památkové péče se brzy začne s restaurováním hodnotných kamenných a dřevěných prvků. Na svá místa se vrátí původní dřevěná kastlová okna, která byla odborně opravena. Aktuálně se také realizují vnitřní i vnější rozvody instalací a inženýrských sítí a nové zpevněné plochy v areálu.
Ve vile vzniknou specializované učebny i edukační centrum, kde budou probíhat vzdělávací workshopy a umělecká či řemeslná sympozia. Bude zde možné navštívit i expozici, která představí osobnost Dominika Čipery. Proměny se ale dočká nejen samotná vila, ale i přilehlá historická zahrada, dřevěná terasa, dům zahradníka a venkovní sklady. Vznikne zde také nové parkoviště. Venkovní prostory budou po rekonstrukci využívány k pořádání akcí pod širým nebem.
Celkové náklady dosáhnou 205 milionů korun, z toho 100 milionů má pokrýt dotace z Národního plánu obnovy. O provoz a udržitelnost kulturního a kreativního centra v Čiperově vile se bude starat 14I15 Baťův institut, příspěvková organizace kraje.
Čiperova vila Historická vila Dominika Čipery, ve své době ředitele firmy Baťa, zlínského starosty a československého ministra, je mimořádnou ukázkou reprezentačního sídla zlínské architektury. Výstavba vily byla zahájena v roce 1939 podle návrhu arch. Vladimíra Karfíka ve stylu anglického venkovského sídla se zajímavým modernistickým prostorovým řešením. Od roku 2002 je zapsána na Seznamu nemovitých kulturních památek. Poté, co musela rodina Čiperova svůj domov opustit, sloužilo sídlo od roku 1947 jako dětský domov. Naposledy se zde nacházelo zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc.
Bc. Jan Vandík, Krajský úřad Zlínského kraje