Zlínský kraj – Kašel, bolesti na hrudníku, zadýchávání či třeba vysoký krevní tlak. I po vyléčení z onemocnění COVID-19 má řada lidí různorodé zdravotní potíže, které je omezují v profesním či běžném životě. Pomoc jim v těchto situacích poskytuje i ambulance pro pacienty s postcovidovým syndromem, kterou na jaře letošního roku otevřela Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně (KNTB). V dobách největšího náporu přijímala až pět pacientů denně.
„Dnes je situace klidnější, s důsledky prodělaného onemocnění způsobeného novým typem koronaviru se ale setkáváme pořád. Některé pacienty máme v péči dlouhodobě,“ konstatovala Alena Zimulová, zástupkyně primáře Plicního oddělení, pod které ambulance pro pacienty s postcovidovým syndromem patří.
Většina pacientů po takzvaném covidu, u kterých přetrvávají zdravotní potíže, se léčí u svých praktických lékařů. Do postcovidové ambulance míří ti, kteří potřebují odbornou pneumologickou péči. Zejména jde o pacienty po covidovém zápalu plic, kteří mají potíže s dýcháním a kašlem, a to i řadu týdnů po vyléčení. Pokud tyto stavy trvají tři měsíce, hovoří odborníci o takzvaném postakutním covidu, pokud ještě déle, jde o postcovidový syndrom.
V postcovidové ambulanci KNTB podstoupí pacienti rentgenové vyšetření, které odhalí případné změny na plících, poté následuje kompletní funkční vyšetření. „Zjišťujeme případné zúžení v průduškách, snížení vitální plicní kapacity, snížení takzvané plicní difuze po zánětu plic. Ověřujeme také funkci plic z hlediska dostatečného okysličování, měříme tedy saturaci kyslíku v klidu a po námaze. Dle zjištěných problémů pacienty cíleně léčíme protizánětlivými léky nebo léky na rozšíření průdušek,“ sdělila Alena Zimulová.
Pokud vyšetření v postcovidové ambulanci odhalí problémy nesouvisející s plícemi a jejich funkcí, jsou pacienti odesílaní dle zjištěných výsledků k příslušnými specialistům. Mezi ně patří například psychologové, protože těžké průběhy onemocnění COVID-19 mohou způsobovat výpadky paměti, nebo odborníci na svalovou atrofii, srdeční arytmii, cukrovku, žaludeční či zažívací potíže. „Škála problémů vyvolaných covidem je opravdu široká. Setkáváme se i se stomatologickými problémy, zhoršením zraku, dost lidí má problémy s vypadáváním vlasů,“ upozornila Alena Zimulová.
Do postcovidové ambulance míří lidé různého věku. Nejčastější skupinu tvoří čtyřicátníci, léčbu ale podstoupili i patnáctiletí pacienti či senioři. Dosavadní praxe ukazuje, že díky odborné léčbě potíže zapříčiněné onemocněním novým typem koronaviru do půl roku zmizí nebo se zásadním způsobem zmírní.
Pacienty do postcovidové ambulance nejčastěji odesílají praktiční lékaři. K vyšetření se lze objednat i napřímo, a to prostřednictvím telefonní linky registrace plicní ambulance 577 552 106.
Mgr. Zdeněk Dvořák, PR specialista Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně
Ambulance pro pacienty s postcovidovým syndromem pomáhá lidem různého věku a s různými potížemi
Předchozí článek