Rusko – Každá říše se jednoho dne rozpadne. Čeká to i Rusko, Říši zla, jak Sovětský svaz už v 80. letech trefně označil americký prezident Ronald Regan. Rozpad Ruské federace paradoxně zahájil sám ruský diktátor Putin, když Rusko zavlekl do války, izoloval je od Evropy, nasměroval jej zpátky mezi rozvojové státy a učinil z něj světového vyvrhela.
Autoritářský režim, bídné poměry v Rusku a ještě bídnější vyhlídky otevřely oči části ruské společnosti, byť i jen náznaky nespokojenosti s politikou Kremlu jsou trestány vězením. Podle polského webu TVP.INFO přesto aktivisté uspořádali v únoru v pěti částech Ruska neoficiální referendum o odtrhnutí se od federace. Obyvatelé Ingrie, Uralu, Sibiře, Kubáně a Kaliningradské oblasti si v něm odhlasovali, že se chtějí od státu odštěpit.
V každé tuhé diktatuře jsou podobná referenda protizákonná. Jelikož v Rusku takové aktivity porušují zákon o územní integritě Ruské federace, muselo být referendum provedeno on-line. Podle organizátorů se hlasování zúčastnilo 5,6 milionu obyvatel – v Kaliningradské oblasti jich bylo pro odštěpení 72,1 procenta, v Ingrii 66,2 procenta, na Uralu 68,2 procenta, na Sibiři 63,9 procenta a na Kubáni 55,7 procenta.
Web inews.co.uk připomněl, že cenzurní orgán Roskomnadzor sice zablokoval organizátorům stránky, dalo se ale na ně dostat přes VPN, tedy systém, díky kterému se jde připojit virtuálně skrze jiné země.
„Bojí se toho, co může přinést naše vůle. Úspěšné referendum je jen prvním krokem na cestě k nezávislosti. Ingrie, Kaliningradská oblast, Kubáň, Sibiř a Ural budou svobodné,“ uvedli organizátoři.
Organizátoři zároveň tvrdí, že je kontaktovalo přes 10 000 lidí, kteří jim v jejich aktivitách chtějí pomoct. „Nejaktivnější jsou obyvatelé Uralu a Ingrie. Většina z nich má vysokoškolské vzdělání, což svědčí o tom, že elity dokonale chápou, jakým směrem se věci pod Putinem ubírají. Nechtějí 'živit' Moskvu a umírat pro ni,“ napsali v prohlášení.
„Pokud mluvíme o trendech, pak je rozpad ruského impéria v té či oné míře nevyhnutelný. Existují silné, odstředivé tendence, které nyní nejsou vidět a nejsou cítit, protože jsou silou potlačovány,“ upozornil pro agenturu Unian ruský sociolog a opozičník Igor Jakovenko. Odštěpit by se podle něj mohli chtít i lidé z Tatarstánu, Jakutska či Čečenska.
Obecně lze říci, že v mnohonárodním Rusku nastal vhodný čas na rozklad impéria a sebeurčení národů. Putin by totiž za normálních okolností utopil podobné separatistické tendence v krvi, dnes má ale jiné starosti na Ukrajině a nemůže si dovolit posílat na východ žádné jednotky.
ev