Ruští vědci: Budoucnost Ruska je pochmurná a situace beznadějná
Ruští vědci: Budoucnost Ruska je pochmurná a situace beznadějná
Lev Gudkov foto: paginaderussia.ru

Rusko – Ačkoliv je Evropa každodenně z Ruska zahlcována bláboly a výhrůžkami kremelských potentátů utápějících svou frustraci ve vodce, občas zazní i střízlivější názory. Např. úvahy některých režimem nezdeformovaných ruských intelektuálů (pokud ještě neemigrovali) na tamní vývoj a vyhlídky.

Jedním z takových je např. uznávaný ruský profesor sociologie Lev Gudkov (76). V současnosti je vědeckým ředitelem sociologické agentury Levada Centra, která (prozatím) jako jediná v zemi neupravuje průzkumy na objednávku režimu. Zatímco většina ruských protirežimních intelektuálů má za to, že Putin zkazil v jádru dobrou ruskou společnost, Gudkov vidí hluboké problémy právě v ruském obyvatelstvu.

V rozhovoru pro ruskojazyčný opoziční YouTube kanál Únorové ráno, který vysílá z Ukrajiny, Gudkov na základě průzkumů své agentury nedávno řekl, že situace v Rusku je beznadějná. Proti válce je podle něj pouze 20-25 % obyvatelstva, ale ani tato menšina nemá vůbec žádnou představu, jak situaci změnit a „ utápějí se v prožívání svých depresí a celkové hrůzy.“ Zbytek obyvatelstva inklinuje v nejlepším případě ke konzervativnímu vlastenectví, tedy přijetí Putinova režimu.

„Válka vytáhla na povrch dříve ukryté struktury totalitního vědomí, což je vnímání sebe samých jako lidí patřících státu, a také je to absence důstojnosti a základů pro vznik této důstojnosti,“ uvedl sociolog. Jenom bytí ve vlastnictví státu dává podle něj těmto lidem smysl života.

Za Putinova vládnutí došlo podle Gudkova k intelektuální degradaci společnosti, odstranění slabé kulturní fólie z jejího povrchu. „K moci se dostala primitivní banditská mafie. Putinovské Rusko má snahu potlačit jakýkoli pokus o rozvinutější podoby sociální existence. Hodlá primitivizovat všechno kolem, podřídit vše své moci. Komplex, že jsme oběti za všech okolností, je podle Gudkova zdůvodněním této debility. V tomto smyslu je budoucnost Ruska pochmurná a ostudná. Panuje zde odevzdanost stáda, které samo jde na jatka,“ řekl Gudkov.

Podobně chmurně vidí ruskou zdeformovanou společnost uvízlou v čase i politoložka a ekonomka Marie Sněgová působící v USA. Podle ní je Rusko zemí s obyvatelstvem, které v mnohém vychází z rolnických hodnot zformovaných nevolnictvím za carů a za sovětské moci a posílených psychologií gulagů, která se stala v zemi klíčovou. Nikdy se nevytvořila vrstva vlastníků, která by potřebovala svobodu.

„Krach demokratizace Ruska není záhadný. Je spíše s podivem, že za takového stavu společnosti a elit se ukázalo (za prezidenta Jelcina), že alespoň nějaká modernizace a demokratizace byly možné. Šlo o šanci, kterou dostalo Rusko předčasně, a právě proto ji nedokázalo využít,“ je přesvědčena Sněgová.

ev