Valašsko – Okresní soud ve Vsetíně se nadále zabývá případem ekologické katastrofy na řece Bečva v úseku mezi Valašským Meziříčím a Přerovem z roku 2020. Podle státního zástupce Jiřího Sachra za otravou řeky kyanidy a šestimocným chromem stojí rožnovská firma Energoaqua.
Šéf rybářského svazu v Hustopečích n. B. Stanislav Pernický, který byl zárověň prvním ohlašovatelem otrávené Bečvy, u soudu zpochybnil práci policie i inspekce a předložil fotografie pořízené záhy po havárii. „Na jednom z míst jsme vylovili pět metráků padlých ryb. Ani jedna z nich neměla barvu zralých třešní, jak bývá patrné u otravy kyanidem. Uhynulé ryby mají žábry ve světlejší barvě. Některé vypadaly, jako by byly spálené,“ řekl Pernický a podotkl, že hned při příjezdu cítil zápach dezinfekce nebo chloru.
Dle jeho názoru se nejednalo o kyanidy, ale o směsici chemikálií, která se navíc dostala do vody úplně jinde. „Látky musely vniknout do řeky podstatně níže po toku, než je výpust firmy Energoaqua,“ uvedl Pernický a podpořil tak názor části odborné veřejnosti, která má za to, že v případě otravy z firmy Energoaqua by ryby musely hynout dřív než 3,5 kilometru po toku od výpusti.
Pernický zpochybnil i práci policie. „Stojím si za tím, že jsme byli jedni z prvních ohlašovatelů. Policie mě jako svědka vyslechla on-line přesně 2. listopadu, tedy po 42 dnech. Nemyslím si, že je to věc obvyklá a správná,“ sdělil soudu.
Rybář zkritizoval i přístup úřadů. „Nepovažuji přístup České inspekce životního prostředí za relevantní s ohledem na to, o jakou havárii se jednalo. Až ve 14:15 se dostavila pracovnice příslušného vodoprávního úřadu,“ řekl Pernický s tím, že on sám se o havárii dozvěděl ve 12 hodin a policie ještě před polednem.
Soudkyně Ludmila Gerlová vyslýchala rybáře už minulý týden. Také oni potvrdili, že cítili zápach chlóru a zmiňovali nezvyklé chování ryb, které vyskakovaly na břeh nebo se točily kolem vlastní osy. „Ryby jako sebevrazi vystřelovaly do kamenů na břeh. Na všechny strany. Utíkaly před tím, co tam teklo. Cítili jsme zápach, jako kdyby savo,“ uvedl např. rybář Jiří Kašpar.
Kašpar také soudu sdělil, že společně se synem a jedním dobrovolným hasičem ihned odebrali vzorky do PET lahví, které pak předal pracovnici oddělení životního prostředí Městského úřadu v Hranicích na Přerovsku. Úřednice prý vzorky předala České inspekci životního prostředí, ty ale nakonec do laboratoře nedorazily.
Důležité svědectví poskytl soudu svědek Lukáš Gerla. První uhynulé ryby v den otravy prý viděl asi sto metrů pod poslední výustí ve Lhotce nad Bečvou u bývalého vepřína, odkud chemikálie mohly vytéct. „Nejel tam nikdo, neřešil to nikdo. Jiný kanál to být nemohl. Ten kanál byl vybělený, spálený. Kam vede, neví nikdo,“ řekl Gerla a dodal, že na výše položených výpustích roste mech a řasy. Navíc v osudný den jiný rybář o tři sta metrů nad kanálem ve Lhotce bez problémů chytal ryby.
Soud začal projednávat případ otrávené Bečvy na konci ledna, skončit by měl v prosinci.
ev