Průzkum v 25 zemích: Západní civilizace Rusku ustupovat nebude
Průzkum v 25 zemích: Západní civilizace Rusku ustupovat nebude
Ilustrační foto

Rusko, Ukrajina – Zlu se nesmí ustupovat a svět se už (naštěstí) poučil z ruské agrese v roce 2014. Ruská „říše zla“ tehdy pohltila bez větší reakce Západu ukrajinský Krym. Průzkum uskutečněný mezi 24. srpnem a 22. zářím ukázal, že západní civilizace tentokrát řádění rudých hord v sousedních zemích tolerovat nebude.

„Pokud Putin spoléhá na slábnoucí odhodlání Západu, tento průzkum naznačuje další špatné zprávy pro jeho vojenské tažení," uvedl Joel Rogers de Waal, který vede akademickou sekci agentury YouGov. Z průzkumu vyplynulo, že z 13 západních zemí podporuje zachování či zpřísnění sankcí vůči Rusku deset zemí – Francie, Německo, Švédsko, Dánsko, Španělsko, Polsko, Británie, USA, Austrálie a Kanada. Smířlivěji se k ruským okupantům a teroristům staví Řecko, Maďarsko a Itálie.

Mnoho obyvatel Západu bylo pro zpřísnění odvetných opatření i za cenu, že by se jejich životní náklady mírně zvýšily. Podpořili současně i pomoc NATO ukrajinským silám, včetně dodávek zbraní, výcviku vojáků, či kybernetické a informační války zaměřené na ruskou vládu. Přímou vojenskou účast podpořilo méně respondentů, asi jen 30–40 procent, v Německu jen 20 procent.

Většina lidí také nehodlá učinit vůči Kremlu nějaké ústupky ohledně ukončení konfliktu. Např. ukončení sankcí, uznání anektovaných území, či záruku, že Ukrajina nevstoupí do NATO pokud by Rusko souhlasilo s ukončením bojů a vzdalo se všech, nějakých, nebo žádných územních zisků.

Výrazně jine názory mají tři výše zmíněné země. Podle 20–30 % obyvatel Itálie, Řecka a Maďarska pomáhá NATO Ukrajině příliš moc. Zejména v Řecku a Orbánově proruském Maďarsku je podpora zachování sankcí vůči Rusku poloviční než v jiných západních zemích, čímž se řadí někam k Indonésii, Egyptu nebo Saudské Arábii. Např. v Řecku si až 43 procent lidí myslelo, že Kyjev je v područí sympatizantů nacismu a 41 procent Maďarů tvrdilo, že Západ se snažil ohrozit Rusko z Ukrajiny.

Pokud obě země vyznávají hodnoty blízké ruskému režimu, měly by zvážit další setrvávání v EU a uvažovat o připojení k názorově bližšímu spolku jako např. k postsovětské OSKB (Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti), kam vedle Ruska patří Arménie, Bělorusko, Kazachstán, Kyrgyzstán a Tádžikistán.

Průzkum se týkal celkem 25 zemí, vedle těch západních i Brazílie, Mexika, Turecka, Egypta, Saúdské Arábie, Indie, Japonska, Indonésie, Thajska, Keni, Nigérie a Jihoafrické republiky. Některé jsou orientovány spíše prorusky. Např. v Turecku či Indonésii bylo pro ekonomické sankce jen asi 35 procent respondentů a v Egyptě nebo Saúdské Arábii podpořila vyslání těžkých zbraní NATO na Ukrajinu sotva třetina dotázaných.

Klíčovou otázkou bylo, kdo je za válku více na vině, zda Rusko nebo Západ. Západní respondenti jednoznačně vinili Moskvu, pouze v poněkud zaostalejší Saúdské Arábii, Indii a Indonésii měli za to, že za válku na Ukrajině nese větší vinu Západ než Rusko.

kec