Evropa – Zatímco lídři zemí EU na dvoudenním jednání v Bruselu vyjádřili podporu odhodlání pokračovat v ekonomické i vojenské podpoře napadené Ukrajiny, maďarský premiér Viktor Orbán se proti pomoci napadené země postavil. Jeho proruské postoje jsou známy a když pak ještě v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Kossuth Radio prohlásil, že Ukrajina nemůže zvítězit, nikdo se s ním nechtěl bavit. A tak když se v přestávkách ostatní politici spolu vesele bavili a fotili, Orbám tam postával osamocen jako onen pověstný kůl v plotě.
Maďarský vůdce je zcela nasáklý kremelskou propagandou, což ostatně sám potvrdil svým nedávným setkáním s Putinem v Číně. Na summitu se mu za to dostalo kritiky od ostatních evropských politiků. „Je opravdu zvláštní vidět, že začínáme flirtovat s režimem, který páchá velmi krutá zvěrstva na území Ukrajiny. Vysílá to velmi špatnou zprávu mezinárodnímu společenství a také Ukrajině, která bojuje za svou svobodu,“ řekl na adresu Orbána litevský prezident Gitanas Nauséda.
Maďarsko jako jediná země EU stále blokuje uvolnění osmé tranše z vojenské podpory pro Ukrajinu v hodnotě 500 milionů eur (v přepočtu 12,4 miliardy korun). Maďaři tak v EU vytvářejí pátou kolonu, narušují evropskou jednotu a napomáhají agresivní Moskvě. „Jde o problém, který je potřeba řešit. V souvislosti s Maďarskem je to (udržení jednoty, pozn. aut.) ale rozhodně čím dál tím těžší,“ uvedla např.estonská premiérka Kaja Kallasová.
„Chcimír“ Orbán ale trvá na svém a v souladu s instrukcemi z Moskvy vytrvale opakuje, že Budapešť udělá všechno pro to, aby byl na Ukrajině mír. „Máme mírovou, ne válečnou strategii. Jsme jediní, kteří mluví o míru, což by mělo být zájmem všech v Evropě,“ řekl Putinův příznivec Orbán.
Orbán má za to, že EU přijala špatnou strategii a v rozhovoru pro maďarskou rozhlasovou stanici řekl: „Dokud existoval reálný scénář, že Ukrajina může vyhrát, fungovala jistá strategie. Nicméně Ukrajinci nemohou na frontě zvítězit - a to uznává každý vojenský stratég.“
Podle Orbána by bylo zřejmě lepší strategií nechat Ukrajinu napospas Rusům, nechat je dál se roztahovat po Evropě jako mor a plenit další sousední země.
EU (a stejně tak NATO a OSN) by se měla zamyslet nad zrušením nesmyslného práva veta a přejít od jednomyslného hlasování k volbě kvalifikovanou většinou. Současně by bylo záhodno revidovat současná pravidla a zavést mechanismus, který by umožňoval podobné potížisty, kteří se začínají odklánět od evropských hodnot a spolupracují s nepřítelem, z unie (popř. z NATO a OSN) vyloučit.
ev