Maďarsko, Evropa – Že je maďarský premiér Viktor Orbán kremelský pohůnek je zcela jasné. Stejně tak jsou zřejmé i jeho totalitní manýry a obdiv k ruskému vůdci Putinovi, od kterého pochytil jak diktátorské sklony, tak i nostalgii po bývalých državách Maďarska.
Nyní dal tyto územní choutky Orbán veřejně najevo tím, že si na fotbalový zápas vzal šálu s mapou „Velkého Maďarska“, tedy neexistujícího státu. Mělo jít o odkaz na historické území Uherského království, které zahrnovalo části dnešního Rakouska, Slovenska, Slovinska, Rumunska, Chorvatska, Srbska a také Ukrajiny. Jinak řečeno jde o sousední státy s maďarskou většinou. V době, kdy se šílený ruský diktátor vojenskou silou pokouší překreslovat hranice na Ukrajině, jde o velice kontroverzní Orbánovu provokaci.
Jako první zareagovali Ukrajinci, kteří jsou na podobná nejapná gesta hákliví. „Propaganda revizionistických myšlenek v Maďarsku nepřispívá k rozvoji ukrajinsko-maďarských vztahů. Na ministerstvo zahraničí bude pozván maďarský velvyslanec, kterému bude dáno na vědomí, že počínání Viktora Orbána je nepřijatelné,“ uvedl mluvčí ukrajinské diplomacie Oleh Nikolenko.
Negativní ohlasy sklidil Putinův učedník Orbán i v Rumunsku, na Slovensku a v Česku. „Evropa čelí největším bezpečnostním i ekonomickým výzvám od konce druhé světové války. Jednota a spolupráce unijních zemí je nyní klíčová. Provokace ze strany maďarského premiéra Viktora Orbána je nepřijatelná. Zcela chápu podráždění našich slovenských a dalších přátel,“ napsal na Twitter český ministr zahraničí Jan Lipavský.
„Kdyby se německý kancléř vyfotil s šálou, na které bude namalované území s bývalými Sudety, tak další den rezignuje. Orbánovi bohužel vládní kandidatura v Maďarsku tleská. Budeme se k tomu muset postavit čelem. Ti lidé, kteří se chopili moci, jsou problém a ohrožení bezpečnosti,“ okomentoval Orbánův úlet např. europoslanec Mikuláš Peksa.
Ale není to jen šála jednoho pomýleného prokremelského Maďara, co irituje Evropskou unii. Maďarsko je nejenže stálý potížista pravidelně blokující záměry a společné postupy EU, ale zároveň je i nenápadnou pátou kolonou Ruska v unii. Navzdory uvaleným sankcím udržuje Budapešťi nadále silné diplomatické styky s Ruskem a své vlastní zájmy staví nad zájmy celku. Problémy způsobuje (opět v zájmu Ruska) i Severoatlantické alianci, kdy otálí se schválením vstupu Finska a Švédska do NATO. Za evidentní odklon od hodnot EU hraničící s renegátstvím lze pak označit nově uzavřenou obchodní alianci s Iránem, jenž je za podporu Ruska a porušování lidských práv na černé listině EU a podléhá unijním sankcím.
Ač se tomu nechce věřit, Orbánovo Maďarsko si „v zájmu lidu“ (tradiční otřepaná fráze našich komunistů a Okamury) hledá nové kamarády vně demokratického světa a inklinuje k nově se formující „ose zla“ Rusko-Irán-KLDR. Hodnotových přemetů Maďarska začínají mít už plné zuby nejen členské státy EU, ale i země Visegrádské čtyřky.
A tak konečný resultát je tento: Za paktování se s Rusy a tolerování jejich válečných zločinů na Ukrajině, odklon od demokratických hodnot a bratříčkování se s brutálním režimem mulláhů, si Maďaři zaslouží jediné – exemplární a urychlené vyobcování z Evropské unie. Na rozdíl od Brexitu by Hungarexit asi všichni členové EU přivítali.
kec