ČR – Pražský hrad je prý prostor pro turisty, ne pro aktivní občany. Správa Pražského hradu proto doporučila Milionu chvilek přesunout veřejné shromáždění, které v neděli 8.1. na II. nádvoří Pražského hradu pořádá, jinam. Měsíc po nahlášení akce tak Správa Milionu chvilek napsala, že prý Hrad není veřejným prostranstvím a nikdy nebyl českou obdobou “Speakers´ Corner” v Hyde Parku. Podle Městského soudu ale nádvoří Pražského hradu veřejnými prostranstvími jsou a veřejná shromáždění se zde mohou standardně konat. Na Hrad se tedy vypraví namísto aktivních občanů aktivní turisté. Zareagují tak na to, že správa Hradu v dopisu dále uvádí, že Pražský hrad je „nejnavštěvovanějším turistickým cílem a zároveň politickým a duchovním centrem naší země”.
„Doporučení Správy Pražského hradu jen zdůrazňuje to, proč akci pořádáme - abychom ukázali, že od nového prezidenta chceme demokratické hodnoty. Otevřenost jeho i Hradu lidem, odvahu, upřímnost a lidskost. Aktivním občanům, kterým záleží na tom, jakou hlavu státu budeme mít, proto říkáme, ať tedy na nádvoří Hradu přicházejí jako turisté. A spolu s námi vyjádří, jak je důležité mít demokratického prezidenta nebo prezidentku,” uvádí k akci mluvčí Milionu chvilek Hana Strašáková.
Milion chvilek proto lidi vyzývá k tomu, aby si s sebou na turistický výšlap za krásou Pražského hradu přinesli fotoaparáty, teplé ošacení, turistickou mapu, svačinu… prostě vše, co si s sebou běžně berou na výlet. Na místě pak budou lidé psát na transparenty, jaké hodnoty chtějí od nové/ho prezidenta/ky, transparenty pak na nádvoří ponechají. Naopak z Hradu vynesou pozůstatky po prezidentské éře Miloše Zemana a rozloučí se s jeho desetiletým působením na Hradě.
I přes komplikace program proběhne podle původního plánu, i kdyby mluvčí a hosté měli místo na pódiu stát na štaflích. Věříme, že akce bude o to vizuálně i informačně zajímavější, jak pro návštěvníky z řad turistů, tak pro média.
V rámci programu vystoupí mluvčí spolku Hana Strašáková se sdělením Milionu chvilek - je důležité přijít k volbám, volit v nich demokratické kandidáty s šancí postoupit do druhého kola a v tom poté volit toho z nich, který se do něj dostane, byť by to nemusela být první srdcová volba. Na ni naváže například bývalý prezidentský kandidát, spisovatel a antropolog Michal Horáček, který promluví o nutnosti vzájemné podpory demokratických kandidátů. A v rámci doprovodného programu zazní i slam poetry (Anatol Svahilec, Lenka Hronová), dramatické čtení z knihy Miloše Zemana „Jak jsem se mýlil v politice“ v podání režiséra Václava Marhoula, několik písní Jaroslava Hutky nebo česká hymna v podání Báry Hrzánové.
Milion chvilek pro demokracii