Rožnov (VMP) Včera v úterý 24. května proběhla v malém výstavním sále Sušáku slavnostní vernisáž výstavy Dřevěný svět Josefa Heji. V letošním roce se uskuteční již 20. ročník programu Hejův nožík (9. 7. 2016), který představuje setkání řezbářů. K tomuto jubileu jsme připravili výstavu, která bude prezentovat tvorbu řezbáře Josefa Heji z Halenkova-Dinotic. K vidění budou také díla, která vznikly pod rukama řezbářů během uplynulých ročníků Hejova nožíku.
„Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm se snaží prezentovat svým návštěvníkům jevy typické pro daný region. Patří k nim opracování dřeva jako jednoho z nejpoužívanějších materiálů. Tentokrát však dřevo nebude hrát roli základního stavebního prvku nebo prostředku k výrobě předmětů pro každodenní použití. Dřevo je možné využít k uspokojení uměleckých či citových potřeb člověka. Je možné jej někdy lehce, někdy s většími obtížemi přetvořit do zcela jiné podoby, zapojit svou fantazii a vdechnout dřevu „nový život,“ uvedl Jindřich Ondruš, ředitel muzea. Bohatou fantazii měl jistě lidový řezbář Josef Heja (1902-1985) z Halenkova-Dinotic, jak dokládají jeho figurky vytvořené opracováním samorostů. Postavičky lidí, zvířátek, jejich různá seskupení či stromy s ptáčky mohou být pro někoho překvapením – jakým způsobem se dá přetvořit obyčejný kousek pokrouceného dřeva. Není opominut ani druhý styl Hejovy tvorby – opracování dřevěných špalíků, ze kterých nejčastěji vznikaly sochy svatých či např. betlémové soubory. Valašskému muzeu se podařilo zajistit předměty z jiných muzejních institucí a také od soukromých sběratelů; tvorba Josefa Heji je tak představena snad nejobsáhleji na jednom místě.
Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm představuje lidovou kulturu v národopisném regionu Moravské Valašsko. Jeho součástí jsou 4 areály – nejstarší areál Dřevěného městečka, největší areál Valašské dědiny, nejmenší a nejmladší areál Mlýnské doliny a malebné stavby na Pustevnách.
Nedílnou součástí výstavy je část věnovaná řezbářům, kteří patřili (a někteří pravidelně patří) k účastníkům Hejova nožíku. Vystřídala se jich zde téměř stovka a je nutné k nim připočítat i několik výrobců dlát, bez kterých si řezbářství jen stěží představíme. Každý z řezbářů má svůj osobitý styl, zdroj inspirace, případnou návaznost na rodinnou tradici. Kromě typické tvorby jsou představeny i plastiky, které vznikaly s určitým daným záměrem. Z Valašského muzea vzešlo každoročně téma, jehož se účastníci pokoušeli zhostit, ač mnohdy se zcela lišilo od jejich způsobu práce. I tak jsou tato díla pozoruhodná a dokazují možnosti lidského ducha a zručných rukou. Představen tak bude společný tzv. řezbářský betlém, jehož zrod trval několik let a postupně přibývaly různé postavy darovníků. Dalšími společně zpracovávanými tématy byly např. postavy světců, řemeslníků či bájných bytostí. Záběr je poměrně široký a věříme, že každý si zde něco najde.
Pojednání o řezbářství, Hejově tvorbě a sumář vystavených děl jsou součástí katalogu výstavy.
Výstava bude probíhat: 24. 5. 2016 – 31. 10. 2016, malý výstavní sál v Sušáku.
Výstava Dřevěný svět Josefa Heji a řezbáři Hejova nožíku zahájena