Vysazením stromu naděje si Rožnované připomněli ukončení I. světové války
Vysazením stromu naděje si Rožnované připomněli ukončení I. světové války
foto: MěÚ Rožnov

Rožnov – Vysazením Stromu naděje a položením věnce u pomníku obětem válek v městském parku v Rožnově pod Radhoštěm si v pondělí 11. listopadu Rožnované připomněli ukončení Velké války, později nazvané jako I. světová válka. Tento den si celý svět připomíná jako Den válečných veteránů, protože 11. listopad 1918 je dnem oficiálního ukončení I. světové války. V informačním centru na Masarykově náměstí jsou k zakoupení až do konce listopadu květy vlčích máků – symboly úcty a pomoci.

„U příležitosti výročí jsme u pomníku obětem válek v městském parku vysadili lípu – Strom naděje, která bude živou připomínkou Velké války a všech jejích obětí,“ řekl starosta Jan Kučera.

„Na nástupišti vlakového nádraží je také jako vzpomínka na odjezd Rožnovanů na válečnou frontu umístěn Kámen paměti,“ doplnil místostarosta Tomáš Gross s tím, že kámen je instalován na místě, kde se se svými otci, syny a bratry loučily jejich rodiny při odchodu na válečnou frontu.

V průběhu letošního roku, kdy si připomínáme 110. výročí zahájení I. světové války byla uspořádána v Rožnově pod Radhoštěm série vzpomínkových akcí. Osudy Rožnovanů a jejich existenční podmínky během válečných let připomněla v létě na Masarykově náměstí panelová výstava.

Vydán byl také nejnovější svazek „Rožnované a Velká válka“ v rámci edice Rožnovských malých tisků, jejíž autorem je Daniel Drápala. „Publikace přináší pohled do rožnovských domácností, které se musely potýkat s odchodem mužů na frontu i zhoršujícím se zásobováním. Válečných omezení nebyla ušetřena ani škola nebo kulturní život. Čtenáři se v ní dozví, k čemu sloužila kopřiva či ořechové listí nebo jak se Rožnované vypořádali s přídělovým systémem,“ uvedl Dan Drápala. Publikaci si můžete zakoupit v rožnovském informačním centru.

Součástí vzpomínkových akcí byla také Modlitba za válečné oběti ve farním kostele Všech svatých nebo beseda v městské knihovně s autorem publikace Rožnované a Velká válka Danielem Drápalou.

Velká válka, později nazývaná jako první světová, vypukla uprostřed léta 1914. Rožnované, stejně jako tisíce jejich spoluobčanů v celé monarchii, měli brzy možnost poznat, jak razantně a bezohledně vstoupí válka do jejich životů. Když po více než čtyřech letech válečný konflikt skončil, nic už nebylo jako dříve. A změnilo se nejen státoprávní uspořádání. V Rožnově nebylo rodiny, do jejíhož života by Velká válka nějakým způsobem nezasáhla.

Mgr. Adéla Kousalová, tisková mluvčí MěÚ Rožnov pod Radhoštěm