Vsetín - Jak probíhá výcvik vodících psů, jaké je jejich použití v běžném denním provozu nebo možnost vyzkoušet si, jaké to je, když nevidíte a spoléháte pouze na speciálně vycvičeného pejska, zjistili ve středu 24. února studenti Masarykova gymnázia ve Vsetíně. V rámci biologického semináře se tak studenti třetího ročníku seznámili s životem osob se zrakovým postižením. Vzdělávací přednášku pro ně připravila vsetínská odbočka Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých (SONS).
Studentům v rámci dvouhodinové přednášky představila život osob se zrakovým postižením Jana Hánová, která si přivedla s sebou své dva pejsky. Pohovořila o úskalích osob se zrakovým postižení, a jak jim můžeme na ulici pomoci. Popsala náročnost výcviku pejsků a předvedla také krátkou ukázku již s vycvičeným vodícím psem, ale také práci se štěnětem v takzvaném předvýchovném výcviku.
„V biologickém semináři jsou studenti, kteří chtějí studovat lékařské obory, veterinu nebo farmacii. Cílem našich pravidelných přednášek je proto seznamovat je s tím, že existují různě postižení lidé a jak jim mohou případně v běžném životě pomoci,“ říká Vlasta Korabová, pedagožka vsetínského gymnázia.
Pracovníci SONSu představili studentům také speciální pomůcky určené pro denní použití, kterým je indikátor hladiny nebo ozvučené pomůcky, jako tlakoměr, váhu nebo hodinky. Vyzkoušet si mohli i simulovanou sportovní střelbu do terče s naváděním pomocí zvuku.
Velký zájem byl také o procházku po chodbách gymnázia s vodícím psem, bílou holí a klapkami na očích.
Mgr. Adéla Kousalová, tisková mluvčí MěÚ Vsetín
Vsetínští gymnazisté si zkusili chůzi s bílou holí a vodícím psem
Předchozí článek