Vsetín - Tradiční setkání neziskových organizací s vedením města Vsetín, jehož členové jim poděkovali za přínosnou práci v nejrůznějších oblastech života, proběhlo ve středu 15. dubna v prostorách Podnikatelského inkubátoru Maštaliska. Během slavnostního odpoledne zástupci radnice ocenili Osobnosti neziskového sektoru v oblasti sociální, kulturní a sportovní za rok 2014 a udělili také Cenu za firemní filantropii za uplynulý rok.
Vždy jednou ročně pořádá vedení města setkání se zástupci neziskových organizací, které působí v oblasti sociálních, kulturních, sportovních a společenských aktivit, aby jim vyjádřilo svůj dík za přínosnou práci. „Vám všem bych chtěla poděkovat za to, že tady jste. Vy dáváte městu život a život je to nejcennější. Vy zkvalitňujete život našich obyvatel, a to je mnohdy k nezaplacení. Město může být sebekrásnější, může mít nádherné budovy, jakmile nebude živé, nebude existovat. Moc vám všem děkujeme a přejeme vám hodně síly ve vaší práci,“ uvedla zástupcům neziskových organizací místostarostka Simona Hlaváčová.
Ocenění Osobnost neziskového sektoru je již podeváté udělována tomu, kdo se dlouhou dobu podílí na budování a rozvoji občanské společnosti a neziskového sektoru.
Osobností neziskového sektoru za oblast sociální se stala Eva Trčálková. Paní Eva je více než 20 let spjata s prací s lidmi se zdravotním postižením. Její působení je spojeno s centrem pro mládež se zdravotním postižením Sedmikráska, jež vzniklo v roce 1993, a kde byla od počátku vedoucí. V roce 2005 byla u vzniku nové služby osobní asistence, která navazovala na potřeby osamostatnění uživatelů střediska Naděje. I po odchodu do penze pokračuje v Naději jako dobrovolník. „Evu Trčálkovou nelze popsat pouze skrze její obrovské pracovní úspěchy. Nad tím vším stojí její lidskost, nesmírná empatie, obětavost a porozumění pro lidi s handicapem,“ řekl o paní Evě Trčálkové za Naději Vsetín její ředitel Michal Vodák.
Osobností neziskového sektoru za oblast kulturní byla vyhlášena za svůj celoživotní přínos pro oblast folkloru a práci s malými dětmi Irena Martínková. Paní Irena, která je sestrou Zdeňka Kašpara, zakladatele SVPT Jasénka, byla již od raného mládí ovlivněna svým starším bratrem, jenž ji přivedl jako dvanáctiletou do souboru Jasénka, kde začala sólově zpívat a vzápětí i tančit. V souboru působila od roku 1949 a poznala v něm i svého manžela Jiřího, se kterým se stali vedoucími tanečníků, a to od roku 1955 do roku 1972. Znovu se do souboru vrátila v roce 2002 po smrti Zdeňka Kašpara jako vedoucí pěveckého sboru Jasénčanky a na této pozici působí doposud. Kromě činnosti Jasénčanek se podílí i na přípravě dětí z Malé Jasénky pro soutěž Zpěváček, kde jsou úspěšné v regionálních, oblastních, ale i národních kolech.
Osobností neziskového sektoru v oblasti sportu se stala Eva Wittingerová za dlouholetou činnost a organizaci turistických akcí. Dlouhá léta je aktivní pořadatelkou Mezinárodního týdne turistiky na Valašsku, který spolupořádá město Vsetín a Klub českých turistů.
Cena za firemní filantropii je určena firmám a podnikatelům, jež pomáhají svému okolí a přispívají k rozvoji občanského sektoru ve městě. Ocenění je ve Vsetíně uděleno posedmé.
Cenu za firemní filantropii za rok 2014 získala firma Svět oken, kterou na ocenění navrhla Diakonie ČCE - středisko Vsetín. „Spolupráce se Světem oken a paní Peltsarszkou začala v roce 2009, kdy Diakonie Vsetín začala se stavbou – rekonstrukcí Domova pro seniory s poruchami paměti a orientace na Strmé ulici. V tuto dobu jsme hledali chybějící peníze, abychom stavbu dofinancovali. Paní Peltsarszká tento projekt podpořila. Další podporu nám poskytla i v roce následujícím a významně tak přispěla k dokončení Domova,“ vyjmenovává ředitel Diakonie Vsetín Dan Žárský a dodává: „Paní Peltsarszká však přispívá k rozvoji neziskového sektoru nejen finanční pomocí, ale i svým jednáním a lidským porozuměním. Děkujeme.“
Dalšími nominovanými firmami byly společnosti Glass Service a OPEN RE-ECO.
Mimořádným počinem z hlediska firemní filantropie byla i podpora Vsetínské nemocnice, kdy rok 2014 byl pro nemocnici ROKEM PRO LDN. Nemocnice potřebovala získat finance pro nákup nových lůžek, rozšířit spektrum poskytovaných služeb a hovořit o problematice léčebny. „Díky sponzorským aktivitám a benefičním koncertům se podařilo shromáždit bezmála milion korun, zbývající částku jsme si dofinancovali z našich zdrojů. Nákup lůžek jsme tak díky vám mohli realizovat,“ poděkovala všem dárcům ředitelka nemocnice Věra Prousková.
Nejvíce v rámci Roku pro LDN pomohly společnosti Indet Safety Systems, Austin Detonator, Rozvaděče Vsetín a TES Vsetín. Dále významně pomohl Valašský orchestr lidových nástrojů pod vedením Jiřího Kašpara, který uspořádal benefiční představení Osloboděná slibka, a výtěžek předal na nákup nových lůžek, a také Základní umělecká škola Vsetín, která pořádala benefiční koncerty pro dětské oddělení a také adventní benefiční koncert pro LDN.
Vsetín ocenil osobnosti neziskového sektoru a filantropy
Předchozí článek