Vizuální smog na meziříčském náměstí jako velké téma
Vizuální smog na meziříčském náměstí jako velké téma
foto: MěÚ Valašské Meziříčí

Val. Meziříčí – Letošní Dny architektury se ve Valašském Meziříčí nesly hned v několika rovinách. Významně se do nich tentokrát zapojil také městský architekt, kterým je světově uznávané brněnské architektonické studio Chybík + Krištof.

Spojujícím prvkem týdenního programu ve Valmezu byla výstava České ceny za architekturu. Ta představila 17 realizací nominovaných mezinárodní odbornou porotou do užšího výběru mezi lety 2016–2023 ve Zlínském kraji. Chybět samozřejmě nemohla ani celá řada zajímavých přednášek a diskuzních fór. „Na konečné podobě programu Dne architektury, letos s podtitulem Objev konstrukce!, se podílela skupina místních architektů ve spolupráci s městským architektem. Podařilo se otevřít smysluplnou diskusi s občany a umožnit dialogy mezi autory chystaných projektů. Zapojení veřejnosti do programu bylo nad očekávání vysoké a za to jsem ráda,“ uvedla jedna z organizátorek Martina Pešlová.

Nemalou měrou se do letošního programu zapojil také valašskomeziříčský městský architekt Ondřej Chybík ze studia Chybík + Krištof. „Návštěvníkům představil mimo jiné vizi proměny nábřeží Bečvy a tržnice. Se studenty místní stavební průmyslovky a gymnázia pak diskutoval o své cestě k architektuře. Velmi přínosná byla také přednáška, která se zabývala otázkou, proč je důležité mít městského architekta. V tomto případě máme obrovskou výhodu, že můžeme spolupracovat se špičkovými odborníky a posouvat tak naše město stále kupředu,“ řekla místostarostka Yvona Wojaczková.

Za účasti komise pro městskou památkovou zónu a části nájemců a vlastníků nemovitostí na náměstí proběhl také wokshop zabývající se otázkou vizuálního smogu v centru města. „Valašské Meziříčí má krásné nové náměstí, ale reklamy na některých domech působí minimálně rušivým dojmem. Naším cílem je propojit jejich majitele s městem, odborníky na památkovou péči a případně i grafickým studiem a citlivě kultivovat podobu reklamních sdělení. Sama radnice přitom podnikatelům nabízí částku 30 tisíc Kč na jejich úpravu,“ popsal problematiku městský architekt Ondřej Chybík. Právě na jeho podnět si nechá radnice zpracovat manuál k odstranění vizuálního smogu ve Valašském Meziříčí. Workshop se setkal s kladným ohlasem. „Diskutovali jsme přímo s nájemci či vlastníky domů. Někteří z nich mají reklamu na své obchody a restaurace opravdu vkusně zpracovánu. Jinde však vidíme rezervy, a proto se snažíme o společný dialog. Velmi mne potěšil například přístup MP Krásno. Deklarovali, že se jejich společnost nebrání pozitivní změně reklamy, která pozvedne nejen samotnou prodejnu, ale přispěje také k další kultivaci našeho náměstí.

Věřím, že ostatní budou brzy následovat,“ neskrývala spokojenost místostarostka Wojaczková.

Po uvedeném workshopu se pak mohli zájemci seznámit také s chystanou proměnou Krásenské Obory, kterou jim přímo na místě představili autoři projektu Radovan Vašíček a Petra Šoborová.

Bc. Jakub Mikuš, tiskový mluvčí MěÚ Valašské Meziříčí