Val. Meziříčí - Účetní, prodavačka nebo pečovatel v sociálních službách. I to jsou členové místní skupiny Českého červeného kříže (ČČK) Valašské Meziříčí. Věnují se osvětě, působí jako zdravotnický dozor na nejrůznějších společenských akcích. Ženy a muži v typicky červených zdravotnických uniformách letos oslavují 100 let svého působení v Československu, potažmo v České republice.
ČČK v rámci ČR působí zejména v humanitární, sociální a zdravotní oblasti. „Snažíme se svojí činností v co nejvyšší míře naplňovat poslání ČČK a být prospěšní veřejnosti. Pravidelně organizujeme akce, kterými se snažíme zaujmout co nejširší spektrum lidí. Myslím, že v roce 2018 se nám to dařilo,“ domnívá se předsedkyně místního valašskomeziříčského sdružení Michaela Liebelová.
Členové místního sdružení ČČK zajišťují zdravotnický dozor ve Valašském Meziříčí i okolí. V loňském roce je lidé mohli potkat například na Světle Valmez nebo u obří skluzavky. Jejich účast na obdobných akcích není pouze formalitou. Například při zmiňované akci Slide Czech ošetřili dvě krvavá zranění. Při velkých sportovních akcích, jakou je například florbalový turnaj Hornets Cup v Rožnově, ošetřují zdravotníci dokonce několik desítek poranění.
Místní skupina ČČK se rovněž věnuje osvětě mezi dětmi. Nejde jen o přednášky na školách, ale také například o kroužek první pomoci Mladý zdravotník, který probíhá jednou týdně v SVČ Domeček. „V kroužku máme dvanáct školáků obou stupňů ZŠ. Děti se učí, jak poskytnout první pomoc, základům anatomie, prevenci úrazu a jak se chovat bezpečně v nejrůznějších situacích,“ vysvětlila Liebelová.
Řečí čísel, místní skupina ČČK se v roce 2018 zúčastnila 55 akcí, ošetřila 80 zranění a odpracovala 1 113 dobrovolnických hodin. K 1. lednu 2019 evidoval meziříčský ČČK 40 členů, z toho 15 aktivních. „Všichni máme svá zaměstnání. Práce v rámci ČČK je dobrovolná,“ připomněla Liebelová, která sama pracuje jako zdravotní sestra.
Členové ČČK ale nutně pracovat ve zdravotnictví nemusí. Zapotřebí je absolvovat akreditovaný kurz Zdravotník zotavovacích akcí. „Rádi mezi sebou uvítáme nové členy. Veškerá potřebná zaškolení zajistíme,“ dodává předsedkyně.
V letošním roce chce místní skupina ČČK pokračovat v osvětě první pomoci mezi žáky i pedagogy ZŠ, matkami s dětmi, ale i širokou veřejností. Tajným přáním je nákup cvičného automatizovaného externího defibrilátoru (AED). „Rádi bychom pro tuto věc získali nějakého nového sponzora. Cvičný AED disponuje všemi funkcemi jako originál. Nácvik je velmi blízký reálné situaci s identickou a grafickou nápovědou,“ dodala Liebelová.
„Jsem moc ráda, že v našem městě Český červený kříž máme. Krásné je, jak se v této organizaci přirozeně potkávají lidé všech generací – od malých dětí, až po členy, nebo spíše členky, které se této práci věnují i víc než padesát let. Cením si všech jejich aktivit. Úplně největší radost mám a zároveň cítím i největší vděk za to, že pracují s dětmi, učí je první pomoci, jak pomoci druhým a jak si poradit v náročných situacích, které mohou potkat každého z nás, “ řekla místostarostka Valašského Meziříčí Zdislava Odstrčilová.
Československý červený kříž (ČSČK) byl založen 6. února 1919. Vznik společnosti iniciovala Alice Masaryková, dcera prezidenta T. G. Masaryka, která pak ČSČK 20 let vedla jako předsedkyně.
Lukáš Martinek, tiskový mluvčí MěÚ Valašské Meziříčí
Valašskomeziříčské místní sdružení ČČK je velmi aktivní
Předchozí článek