Valašské Meziříčí zná vítěze architektonické soutěže na Bytový dům J. K. Tyla
Valašské Meziříčí zná vítěze architektonické soutěže na Bytový dům J. K. Tyla
foto: MěÚ Valašské Meziříčí

Val. Meziříčí – Do mezinárodní soutěže o návrh na Bytový dům J. K. Tyla ve Valašském Meziříčí se přihlásilo neuvěřitelných 42 týmů. Vedle českých architektů na podobě nového nájemního bytového domu určeného zejména pro seniory pracovali také architekti z Argentiny, Číny, Maďarska, Rumunska, Španělska, Švýcarska nebo Slovenska. Porota na svém jednání 15. října jednomyslně vybrala vítěze, jímž se stal brněnský ateliér AXXI. Výsledky soutěže nyní schválila také Rada města Valašské Meziříčí.

Mezinárodní otevřenou jednofázovou architektonickou soutěž o návrh vyhlásilo město Valašské Meziříčí ve spolupráci s CCEA MOBA. Jde již o druhou spolupráci radnice s touto významnou kanceláří a již nyní se pracuje také na přípravě další společné soutěže, kterou bude řešení Křižanovy pily.

Zpátky ale k výsledkům soutěže o návrh na Bytový dům J. K. Tyla, které zhodnotil starosta města a místopředseda poroty Robert Stržínek. „Už dnes máme v ulici J. K. Tyla komplex domů s kapacitou 94 bytů určených primárně pro bydlení seniorů a osob s hendikepem. Na stávající penzion jsme se rozhodli navázat další zástavbou. Naším cílem bylo získat kvalitní architektonický návrh, který nejen doplní stávající objekty, ale do lokality vhodně zapadne tak, aby respektoval jak potřeby nových nájemníků, tak i stávajících rezidentů. To se nám také ve spolupráci s CCEA MOBA podařilo, jelikož jsme získali neuvěřitelných 42 soutěžních návrhů z celého světa. Takový zájem o Valašské Meziříčí nás opravdu těší,“ neskrýval spokojenost starosta Stržínek a pokračoval: „Vítězný návrh nejlépe respektuje naše zadání. V rámci něj jsme vedle samotného objektu s minimálně 32 novými byty trvali mimo jiné na vhodném dopravním řešení lokality včetně dostatečné parkovací kapacity, na možnosti zřízení nových zastávek MHD či co největším zachování poměru zeleně. Návrh ‚Rodinného bytového domu ‘ od brněnského ateliéru AXXI našim požadavkům vyhověl nejlépe a porota o jeho vítězství rozhodla jednomyslně. Je až neuvěřitelné, že v takovém množství skvělých návrhů a při odlišném složení poroty získal první cenu stejný ateliér, který tehdy v konkurenci 30 soutěžících navrhl také vítěznou podobu přístavby tělocvičny naší Základní školy Křižná.“ V obou zmíněných případech hodnotili porotci anonymní návrhy.

Porotu tentokrát vedl bratislavský architekt a pedagog Štefan Polakovič z atelieru GutGut. Dalšími členy její nezávislé části pak byli Tereza Kabelková, architektka a spoluzakladatelka ateliéru Studio COSMO a architektka Gabriela Kaprálová zakladatelka pražského atelieru ASGK Design. Náhradníkem byl Jan Horký, architekt a spoluautor vítězného návrhu Domova pro seniory v Litomyšli. Členkou závislé části poroty byla vedle starosty Roberta Stržínka také Nikola Haikerová, členka Místní komise Vyhlídka a náhradnicí Alena Carbolová, architektka a zastupitelka města Valašské Meziříčí.

„Soutěž na bytový dům J. K. Tyla množstvím podaných návrhů (42) mile překvapila celou porotu. Můžeme se domnívat, že soutěžní zadání, kvalita podkladů ale i pověst a proaktivní přístup města Valašského Meziříčí přilákaly soutěžechtivé architekty zhostit se nelehkého, ale zajímavého úkolu. Milým překvapením byla pro porotu také vysoká kvalita velké části návrhů, stejně jako pestrá paleta urbanistických přístupů k řešenému území,“ uvedla architektka a členka nezávislé části poroty Gabriela Kaprálová s tím, že: „Návrhy, počínaje kompaktními bloky, přes rozložení do dvou a více podélných hmot, až po defragmentaci v měřítku sousední rodinné zástavby, přiměly porotu k aktivní diskusi a pečlivému zvažování, které z řešení je pro dané území a zadání nejvhodnější. Podle návrhů, které v soutěži zvítězily, lze vysledovat to, že urbanistických přístupů, které by řešené území zdárně uchopily, je více. Všechny ale spojuje jednotná myšlenka o stavbě v zeleni, s maximálním zachováním původních stromů, snahou o širokou škálu meziprostor mezi čistě soukromým a veřejným prostorem, která umožní svým obyvatelům přirozenou interakci mezi sebou a začlenění se do života městské části. Věříme, že se městu povede výsledek soutěže přetavit do další kvalitní stavby, která obohatí své okolí, ale i současnou českou architekturu. Přejeme v tom hodně zdaru.“

A jak přesně hodnotila porota vítězný návrh? „… je velmi nenápadný a zdařilý. Vychází z předpokladu maximálního respektování stávající zeleně. Vychází z ní, opírá se o ni, nechává ji do sebe vstoupit, využívá ji. Nekřičí, dispozice domu chvílemi přetéká do exteriéru a naopak. … Geometrie návrhu vtipně a účelně zachází se svými částmi tak, aby maximalizovala komfort užívání v jejím koncentrovaném středu.“

Stejně jako u předchozí soutěže na přístavbu tělocvičny ZŠ Křižná se i v případě návrhu Bytového domu J. K. Tyla stal vítězem brněnský ateliér AXXI, autorů Luďka Šimoníka a Jana Stolka, který ve spolupráci s Annou Kabeláčovou, Šimonem Kleinem, Vítem Staudingrem a Ingrid Spáčilovou nejlépe splnil zadání soutěže. Druhé místo obsadila dvojice z Barcelony Laia Gelonch Llongarriu a Marc Subirana Ribera ve spoluprací s Victoria Cirillo Chiarle, Magdalena Mannise Frutos a třetí příčku získal autorský tým až z argentinské Cordoby Javier Lopez Revol a Jorge Larrea ve spoluprací s Facundo Gonzalez Abad, Rodrigo Del Barrio, Jeremias Filardo, Martin Jara, Amalia Carrión.

Mimořádnou odměnu si odnáší maďarský ateliér Építész Stúdió ve složení Detti Kolossváry, Luca Mudry, Máté Pálfy.

Spolu s tímto vyhlášením všechny srdečně zveme na slavnostní zahájení výstavy soutěžních návrhů, které proběhne v úterý 12. listopadu od 17.00 ve Freskovém sále zámku Žerotínů. Jeho součástí bude také prezentace autorů vítězného návrhu s následnou diskuzí. Více na www.magc.kzvalmez.cz

Informace k soutěži včetně představení všech soutěžních návrhů najdete na stránkách: https://cceamoba.cz/souteze/jkt www.valmez.cz

Bc. Jakub Mikuš, tiskový mluvčí MěÚ Valašské Meziříčí