Ukrajinská delegace poznávala systém nakládání s odpady na Vsetínsku
Ukrajinská delegace poznávala systém nakládání s odpady na Vsetínsku
foto: Radovan Kocúrek

Vsetín - Návštěvu z Ukrajinské národní univerzity environmentálních věd v Kyjevě přivítali ve čtvrtek 10. října pracovníci Logistického centra odpadů (LCO) na Bobrkách.
   „Zahraniční hosté se přijeli na Vsetín seznámit se systémem nakládání s odpady na území našeho města a v přilehlých obcích, spadajících do mikroregionu Vsetínsko,“ uvedl Jan Štěpaník, ředitel Technických služeb Vsetín, které LCO provozují. „Členové delegace měli možnost vsetínské LCO porovnat s dalšími obdobnými zařízeními, které navštívili. Jsem v této souvislosti velmi rád, že z toho našeho byli doslova nadšeni,“ doplnil místostarosta pro oblast životního prostředí Pavel Bartoň.
   Ukrajinskou delegaci doprovázeli zástupci Zlínského kraje a také Univerzity Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně. Právě obě zmíněné univerzity totiž realizují dvouletý projekt s názvem „Environmentální politika EU v oblasti pevných komunálních odpadů a její implementace na Ukrajině a v ČR“. „V jeho rámci jsme jakožto zástupci UTB již dvakrát navštívili Kyjev a seznámili se s ukrajinským systémem odpadového hospodářství. Nyní tedy proběhla reciproční návštěva kolegů u nás. Kromě Vsetína jsme jednali se zástupci odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu ve Zlíně, navštívili jsme skládku Suchý důl ve Zlíně a další místa v Olomouckém kraji,“ přiblížil Jiří Zicha z UTB s tím, že reciproční návštěvy v obou partnerských zemích proběhnou i příští rok.
   „Naši aktivitu směřujeme k akademickým publikacím týkajícím se nakládání s komunálním odpadem v ČR a na Ukrajině ve světle legislativy Evropské unie. Konkrétně letos jsou to články na téma požadavků unijní legislativy ve vztahu k Asociační dohodě mezi EU a Ukrajinou, role obcí při regulaci nakládání s komunálním odpadem, možnosti využití unijních i národních finančních nástrojů či prosazování práva vůči soukromým subjektům. Kromě toho bude v ukrajinštině sepsáno metodické doporučení ke zlepšení odpadového hospodářství na úrovni obcí a v angličtině monografie o nejlepších praktikách při nakládání s komunálním odpadem v EU,“ nastínil výstupy projektu Zicha, který poděkoval pracovníkům LCO i krajského úřadu za vstřícnost a poskytnutí řady cenných informací a námětů.
Michal Horský