Vsetín - Jednoznačný cíl, a to zvýšení bezpečnosti dopravy, má plánovaný nákup radarů pro měření rychlosti, který pro své strážníky na letošní rok plánuje vsetínská radnice. V první fázi by měly být pořízeny dva stacionární radary, následně pak jeden mobilní.
Stacionární radary používá k měření rychlosti ve svých katastrech stále více měst a obcí. Například ve Valašském Meziříčí měří strážníci svými dvěma radary rychlost střídavě na čtyřech stanovištích. Řidiči tak nikdy neví, na kterém místě je radar aktuálně umístěn. Na Vsetíně však už nyní vědí, kde své radary instalují. „S jedním počítáme na výpadovce směrem na Valašské Meziříčí v Potůčkách, s druhým pak na některém místě ve staré Rokytnici na silnici směrem na Zlín,“ uvedl místostarosta Tomáš Pifka, který si od měření slibuje snížení rychlosti v uvedených místech, kde řidiči nyní často šlapou na plyn více, než to dopravní předpisy dovolují. „Když se opravovala lávka pro pěší v Potůčkách, sám jsem byl několikrát na místě. Přejít přes přechod z Rybníků do Potůčků je někdy téměř nemožné. Řidiči zde totiž snížení rychlosti na 50 kilometrů za hodinu většinou nerespektují,“ řekl Pifka s tím, že právě v tomto místě se bude měřit. V Rokytnici je problém obdobný. Řada řidičů zde překračuje nejvyšší povolenou rychlost, a kromě rizik pro chodce zde tímto dochází i ke zvyšování hladiny hluku, na který si lidé bydlící v okolí silnice často stěžují.
Kromě stacionárních radarů je v plánu i nákup jednoho mobilního radaru, který budou strážníci využívat k namátkovému měření rychlosti na dalších místech, jako například u škol, při vjezdu do údolí Jasenka poblíž čerpací stanice, na Smetanově ulici, a dále všude tam, kde je zvýšený pohyb dětí a ostatních chodců.
Mobilním radarem by strážníci městské policie mohli měřit rychlost i v okolních obcích. „S žádostí o tuto službu se již na nás obrátily například obce Ústí a Janová. Pokud se s nimi dohodneme, mohli by naši strážníci na základě veřejnoprávní smlouvy měřit rychlost i tam,“ dodal Pifka.
Spuštění měření je podle něj reálné ve druhé polovině roku. Na používání radarů je totiž nutné se nejdříve připravit. „Vzniká proto pracovní skupina, která by měla shromáždit informace a zkušenosti z jiných měst, jak radary co nejlépe využívat a nejekonomičtěji zpracovávat a vyhodnocovat informace jimi získané. Jsou v ní zástupci dotčených odborů městského úřadu či ředitel městské policie,“ uzavírá místostarosta Pifka.
Jiří Žůrek
Také Vsetín bude v ulicích města měřit rychlost