Val. Meziříčí - Valašskomeziříčská městská policie v loňském roce nezahálela. Kromě řešení přestupků se věnovala i preventivním programům převážně pro děti a mládež. V 83 případech vyrazili strážníci na pomoc starším lidem, kteří využili nouzového tlačítka na svém mobilním telefonu v rámci služby SOS Senior. O činnosti městské policie promluvil ředitel Jan Camfrla na zasedání zastupitelstva ve čtvrtek 4. dubna.
„Městská policie sehrává nezastupitelnou roli v systému bezpečnosti ve městě a značnou měrou přispívá jak k eliminaci nápadu trestné činnosti v úzké součinnosti s Policií České republiky, tak zejména při zajišťování místních záležitostí veřejného pořádku. Činnost městské policie nelze vyjádřit jen statisticky, ale je třeba zdůraznit, že přítomnost uniformovaných strážníků má podstatný vliv na pocit bezpečí občanů,“ předeslal Camfrla.
U valašskomeziříčské městské policie k 31.12.2018 pracovalo celkem 34 zaměstnanců, z toho 27 je uniformovaných strážníků. Není bez zajímavosti, že 7 strážníků má vysokoškolský titul. „Počet vysokoškoláků v našich řadách neustále roste navzdory situaci na trhu práce,“ dodal Camfrla.
Strážníci loni zaevidovali celkem 22 452 přestupků. Nejčastějšími hříšníky jsou řidiči. V 18 624 případech překročili nejvyšší povolenou rychlost, dalších 3 181 prohřešků se dopustili, když se provinili proti bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích (s výjimkou překročení povolené rychlosti). V 174 případech strážníci zasahovali při ochraně veřejného pořádku. Na blokových pokutách vybrali strážnici v loňském roce téměř 730 tisíc korun.
Městská policie v loňském roce připravila celkem 135 preventivních akcí. „Základem preventivní činnosti je především cíleně oslovovat děti a mládež prostřednictvím metodicky zpracovaných preventivních programů se zaměřením na rizikové chování a základy právního vědomí. V průběhu let byly besedy rozšířeny i na střední školy, učiliště a gymnázium se zaměřením na základy právního vědomí mládeže. Preventivní program je připraven i pro seniory, jelikož neustále přibývá žádostí o jejich uskutečnění,“ oznámil ředitel.
Od roku 2016 mají možnost senioři a imobilní občané zažádat o zařazení do databáze Městské policie a v případě nouze přivolat hlídku kdykoli během dne i noci. „Za tímto účelem jsou občanům na základě smlouvy o výpůjčce rozdávány mobilní telefony s nouzovým tlačítkem. Ke dni 31.12.2018 bylo do databáze zařazeno 41 osob. Městská policie měla průměrně 1,9 výjezdů týdně na základě SOS přivolání,“ uvedl Camfrla.
Mezi další úkoly strážníků patří i správa parkovacího systému. Na území města je celkem 11 parkovacích automatů. Jejich výnos činil v loňském roce více než 4 miliony korun, z parkovacích karet to pak bylo dalších více než 700 tisíc korun.
Bc. Lukáš Martinek, tiskový mluvčí MěÚ Valašské Meziříčí
Strážníci vloni ve ValMezu zachytili přes 20 tisíc přestupků
Předchozí článek
Další článek