Val. Meziříčí – PICC tým Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí se specializuje na péči o pacienty se středně a dlouhodobými žilními katetry. Hlavním cílem je provést pacienta komplexní léčbou pomocí jednoho katetru a tím minimalizovat potřebu opakovaných vpichů do žíly. Tým se zaměřuje na zavádění a údržbu PICC, midline katetrů, tunelizovaných centrálních žilních katetrů a podkožních portů. Co všechno obnáší práce tohoto týmu přiblížila vedoucí nelékařského PICC týmu a všeobecná sestra anesteziologicko-resuscitačního oddělení, Bc. Marcela Urbanová.
Mohla byste vysvětlit nezdravotnické veřejnosti co je vlastně PICC a midline katetr?
PICC katetr je zaváděn z periferní žíly v paži až do centrálního žilního systému a je využíván k různým léčebným účelům, včetně chemoterapie a dlouhodobé antibiotické léčby. Midline katetr je umístěn v oblasti axilární žíly a slouží k aplikaci léčiv vhodných pro periferní žíly. Zavedení katetru probíhá za použití ultrazvukové a EKG navigace v sterilních podmínkách.
Jaká je pracovní náplň PICC týmu Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí?
Jedná se o komplexní péči. Od výběru katetru tzv. šitého na míru danému pacientovi. Začínáme obvykle výběrem vhodného katetru. Dále je potřeba pečlivě zhodnotit sonograficky žilní systém pacienta a vybrat nejvhodnější žílu. Pak přichází na řadu samotné zavedení, které provádíme na zákrokovém sálku odd. ARO. Pokud pacient zůstává v nemocnici, chodíme my za ním a katetr převazujeme a proplachujeme. Jakmile se dostane do domácího ošetření, dochází pacient 1x týdně za námi do ambulance.
Pro jaké pacienty jsou tyto katetry vhodné?
PICC katetr je vhodný prakticky pro kteréhokoliv pacienta, který potřebuje dlouhodobé podávání léčiv. Největší význam má zejména u onkologických pacientů a u pacientů s dlouhodobou potřebou parenterální výživy, dále pak např. u pacientů s roztroušenou sklerózou, v intenzivní, ale i následné intenzivní péči, u pacientů po traumatech s dlouhodobou potřebou antibiotické terapie a mnoho dalších.
Jak se PICC katetry zavádí?
Přes vhodnou periferní žílu zavedeme katetr až do centrálního řečiště. Vše probíhá za přísně sterilních podmínek. Pacient je celou dobu při vědomí, komunikujeme s ním. Samozřejmostí je lokální anestezie, aby pacient necítil žádnou bolest. Důležité je zmínit že tyto katetry se nešijí, jak jsme byli zvyklí u klasických centrálních katetrů.
Jaká je následná péče o tyto katetry?
První den zavedení katetr sterilně kryjeme obyčejným textilním sterilním krytím. Druhý den, pokud okolí místa vpichu nekrvácí, již přikládáme speciální krytí s chlorhexidinem. Výměna takového krytí se provádí 7.-10. den, proto ambulantní pacienti dochází jednou týdně na převaz a proplach katetru.
Mohou se pacienti s těmito katetry koupat či sprchovat?
Koupání na veřejných nebo přírodních koupalištích určitě není vhodné, vzhledem vysokému riziku infekce. Ale sprchování nebo rychlá vana doma určitě není problém. Máme různé sprchovací rukávy, které se navlečou na paži, a tím katetr chrání.
Jak dlouho mohou být katetry zavedeny?
Záleží na tom, o jaký konkrétní katétr se jedná a zda jej pacient stále potřebuje. Periferní katetry typu midline můžou být zavedeny od 1 týdne až 3 měsíce. PICC katetry, tedy ty centrální rok i déle. Jsou pacienti, kteří jej mají i více než 3 roky.
Kdo tyto katetry následně vytahuje?
Midline (periferní) katetry může vytahovat sestra. PICC katetry vždy lékař. Centrální a tunenelizované centrální katetry potom sestra se specializací ARIP.
Jaké mají výhody?
Největším benefitem je provedení pacienta komplexní léčbou s jedním katetrem, tedy jedním nápichem žíly. Další nesporná výhoda je pro nás, jako ošetřovatelský personál, protože máme cévní vstup, který můžeme využívat jak na odběry krve, tak na aplikaci léčiv a nemusíme opakovaně napichovat pacientům žíly.
Mgr. Radka Miloševská, tisková mluvčí AGEL a.s.