Rožnov – Pokračování vzdělávací akce přeshraničního projektu, podporující správné třídění komunálního odpadu s názvem Třídíš správně? pořádala rožnovská radnice v úterý 8. října na ulici Lázeňská v Rožnově pod Radhoštěm ve spolupráci s firmou FCC ČR a EKO-KOM. Akce se zúčastnily téměř tři stovky žáků druhého stupně rožnovských základních škol, žáků základních škol z Kysuckého Nového Mesta a také studentů středních škol. Součástí projektu s environmentální tématikou byly kromě ukázek správného třídění odpadu, také workshopy zaměřené na kvalitu ovzduší.
V minulém týdnu proběhla první akce zaměřená na žáky prvního stupně základních škol, kterým pracovníci odborné firmy ukázali, jaký odpad se na sídlištích vyhazuje do černých popelnic určených na směsný odpad. „Ukázalo se, že celých 56 procent odpadu se dalo ještě vytřídit a následně zrecyklovat. Znamená to, že pouhých 44 procent odpadu bylo správně odloženo do černých popelnic na směsný odpad. Zbytek tvořily plasty, oděvy, bioodpad nebo sklo, které patří do popelnic na tříděný odpad,“ informoval místostarosta Tomáš Gross.
Po týdnu akce pokračovala a pracovníci odborné firmy opět vytřídili pětadvacet popelnic směsného odpadu, tentokrát svezeného z rodinné zástavby. „Z půl tuny směsného komunálního odpadu byla správně do černých popelnic vyhozena méně než polovina. Více než 52 procent odpadu překvapivě tvořily plasty nebo plechovky,“ upozornil místostarosta Gross a dodal: „Komunální odpad významně zatěžuje rozpočet města a není-li správně vytříděn, utrácíme tak finanční prostředky, které bychom mohli využít jinak. Myslíme si, že lepší cestou pro městské finance, finance rodin, ale i životní prostředí je začít lépe třídit.“
V průběhu dne se žáci se mohli podívat, jak dochází k třídění jednotlivých částí odpadu, jaký odpad patří do jednotlivých nádob, pracovníci společnosti EKO-KOM představili v rámci environmentální výchovy, jak se jednotlivé části odpadu dají recyklovat. Připraveny byly také workshopy ve spolupráci se společností ENVITech se zaměřením na kvalitu ovzduší, jak se chovat během topné sezony nebo jaké látky vznikají spalováním.
Outdoorová aktivita byla realizovaná v rámci projektu „Pozrime sa spolu hlboko do prírody a potom všetko lepšie pochopíme“, který je realizován díky Interreg Slovensko — Česko a je spolufinancován Evropským fondem regionálního rozvoje.
Mgr. Adéla Kousalová, tisková mluvčí MěÚ Rožnov pod Radhoštěm