Petici za objasnění postupu úřadů v případu úniku kyanidů do Bečvy podepsalo za týden přes 7000 lidí
Petici za objasnění postupu úřadů v případu úniku kyanidů do Bečvy podepsalo za týden přes 7000 lidí
Ilustrační foto

Val. Meziříčí - Před týdnem vznikla petice s názvem 8 otázek k Bečvě, která se zabývá postupem státních i nestátních institucí a osob ve věci zářijového úniku kyanidů do Bečvy. Obsahem petice je, jak je patrné z jejího názvu, 8 otázek na Českou inspekci životního prostředí, Povodí Moravy, Vládu ČR, ministra životního prostředí a Město Valašské Meziříčí. Petice, která vznikla z iniciativy občanů Valašského Meziříčí, u kterého se celá havárie odehrála, získala za týden od svého vzniku přes 7000 podpisů.
   Petice vznikla v souvislosti se zářijovou katastrofou, která se stala na řece Bečvě v regionu Valašsko. Od události uplynuly již více než dva měsíce, ale viník nebyl stále dopaden. A instituce, které se do případu zapojily, sdělily veřejnosti jen minimum informací i kvůli údajnému informačnímu embargu, jehož vyhlašovatel je však neznámý.
   Kolem celého případu tak panují značné nejasnosti a ve veřejném prostoru se šíří mnoho různých hypotéz a fám. Právě tato skutečnost byla jedním z hlavních impulzů pro vznik celé petice. „Těch nejasností je kolem celého případu příliš, což důvěře veřejnosti v instituce příliš neprospívá. Jediným řešením, jak tuto důvěru obnovit je, aby zapojené instituce poskytly veřejnosti alespoň základní informace o svém postupu v celém případu. Jinak budou pochybnosti přetrvávat a důvěra dál klesat,“ říká Šimon Gilar, mluvčí petice.
   Petice obsahuje 8 základních otázek na jednotlivé instituce a osoby v souvislosti s jejich postupem v celém případu. Najdeme zde dotazy na Českou inspekci životního prostředí, Povodí Moravy, Vládu ČR, ministra životního prostředí a Město Valašské Meziříčí. Otázky jsou směřovány na detaily zmiňovaného informačního embarga, odběrů vody a bentosu, průběhu samotného zásahu i týdne následujícího po havárii. „Samozřejmě chápeme, že probíhá vyšetřování a úřady nám tedy nemohou sdělit všechny informace. Proto jsme vybrali jen ty naprosto základní otázky, jejichž zodpovězení do velké míry pomůže obnovení důvěry mezi veřejností a správními orgány,“ vysvětluje další z autorů petice, Jan Husák.
   Petici, kterou je možné nalézt na stránkách www.peticebecva.cz, podepsalo za týden přes 7 tisíc lidí. „Velké množství signatářů pochází právě z měst a vesnic kolem zasažené Bečvy, podepsali to však lidi prakticky ze všech koutů republiky, všech sociálních a věkových skupin. Nikomu to není jedno, všichni chtějí znát odpovědi na základní otázky. Jediné, co tedy chceme je, aby příslušné instituce zodpověděly 8 klíčových dotazů a pomohly alespoň částečně rozptýlit nejasnosti, které kolem celého případu panují,“ zakončuje Darina Gilarová, která se rovněž podílela na vzniku petice.
O petici
Petice vznikla 24. 11. z iniciativy čtyř občanů z Valašského Meziříčí, jmenovitě Šimona Gilara, Jana Husáka, Petra Gilara a Dariny Gilarové. Cílem petice je obnovit důvěru veřejnosti směrem k institucím, které se zapojily do řešení případu úniku kyanidů na řece Bečvě. Do dnešního dne získala petice přes 7000 podpisů. Petici lze podepsat na stránkách www.peticebecva.cz.
Šimon Gilar