Valašsko - Konečně nadešla polovina října a v nabídce se objevují prostokořenné ovocné stromky.
Vysazujeme od poloviny října a skončit můžeme až se zamrzlou půdou. Jedině broskvoně, ořešáky a meruňky jsou choulostivější a potřebují před mrazy zakořenit, proto neotálíme až do zámrazu.
Při výběru sazenic sledujte především zdraví kořenů, přičemž každý stromek by měl mít rovný kmen s jednou hlavní větví a alespoň třemi větvemi postranními. Kořeny před výsadbou zkrátíme a namočíme na několik hodin do vody. Jestliže máme méně kvalitní půdu, vykopeme jámu kolem jednoho metru širokou, hlubokou 60 až 70 cm. Spodek jámy můžeme porýt a pohnojit organickým hnojivem. Ke kořenům vysazovaného stromku si připravíme sypkou jemnou ornici bez hnojiv, zlepšíme ji přidáním kompostu nebo zahradnického substrátu. Dáme pozor na to, aby stromek nebyl nasazen roubovaným místem pod úroveň půdy. Po stranách dáme zeminu s průmyslovým hnojivem, nezapomeneme na zastřihnutí, kůl, ochranu proti okusu a zálivku.
Výsadbu prostokořenných růží lze od podzimu do jara provést kdykoli, kdy není půda zamrzlá. Výhodou podzimní výsadby je půda vyhřátá létem a dostatek vláhy, růže tak do jara dobře zakoření. Na konci měsíce je čas na vysazení česneku. Na stejné místo ho vysazujte nejdříve po pěti letech. Před výsadbou česnek rozdělte na stroužky a sadbu namořte proti houbovým chorobám a háďátku zhoubnému.
Trávník v průběhu října sekejte již velmi zřídka a porost ponechte vyšší. Velmi nízký porost by mráz snadno poškodil. Pro správné zimování je třeba změnit hnojivo za podzimní.
Jindra Zvěřinová, vedoucí úseku zahrada, Zahradní centrum Valašské Meziříčí
Pěstitelské okénko ze Zahradního centra Valašské Meziříčí
Předchozí článek