Val. Meziříčí – Lékařka alergologické ambulance Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí MUDr. Michaela Vrlíková je vyhledávanou odbornicí s praxí v diagnostice a léčbě alergologických onemocnění. Denně se setkává s pacienty, kteří již nyní začínají pociťovat počátek typických jarních alergií.
Nejčastějšími příznaky alergie je vodnatá rýma, ucpávání a svědění nosu a kýchání. Dále svědění, slzení a zarudnutí očí, případně dráždivý kašel nebo dechové potíže. U některých pacientů se vyskytuje i kopřivka, nebo ekzém – to je výčet příznaků, které dobře zná každý alergik. Jednou z nejčastějších je prachová alergie.
„Hlavní příčinou této alergie jsou roztoči žijící v domácím, nebo pracovním prostředí. Roztočům se nejlépe daří v teplém a vlhkém prostředí. Živí se oloupanými šupinami kůže a jinými drobnými zbytky odpadu. Najdeme je hlavně v postelích, sedačkách, pelíšcích zvířat, nebo plyšových hračkách. Z toho vyplývají i opatření, kterými se dá snížit výskyt alergenů v prostředí. Snížení vlhkosti, pravidelné větrání, a nesušit prádlo v ložnici,“ jmenuje hlavní opatření lékařka. „Na posteli je dobré mít lamelový rošt, ložní prádlo a plyšové hračky pravidelně prát minimálně na 60st. Lůžkoviny a matrace větrat venku, v zimě nechat „vymrznout“. Pravidelně luxovat a vytírat podlahy, zvláště pokud jsou v domácnosti zvířata,“ dodává lékařka.
Jak vypadá klinicky pacient, který trpí alergií na „srst“ domácího zvířete? Příznaky jsou stejné jako u roztočové alergie. Typicky se objevují po kontaktu se zvířetem nebo po pobytu v místech, kde se zvíře vyskytuje.
„Obecně rozšířeným omylem je, že pacient má alergii na srst zvířete. Alergeny jsou vylučovány převážně mazovými žlázami a slinami, nacházení se však i v moči zvířat. Proto pro alergika není vhodnou náhradou bezsrsté plemeno zvířete, jak je často uváděno. Pokud je to možné, je ideální zvíře do domu nepouštět. Po kontaktu s ním se umýt, převléknout se a oblečení vyprat, aby se alergeny nedostávaly do domácího prostředí. Zvláště kočičí alergeny velmi snadno ulpívají na oblečení a kůži. V prostředí zůstávají i při pečlivém úklidu několik měsíců, i když už kočka v domácnosti není,“ říká alergoložka.
Prevence alergií podle lékařky začíná ještě před narozením dítěte. Pokud matka kouří nebo pobývá v zakouřeném prostředí, je riziko vzniku alergie u dítěte větší, což platí i po narození dítěte. Přirozený porod a kojení zmenšuje riziko vzniku alergie. „V dětství se nedoporučuje žádné „preventivní“ omezování jídelníčku, ani vyhýbání se kontaktu se zvířaty nebo přehnaná hygienická opatření. Důležitý je pravidelný pohyb, zdravá a pestrá strava, častý pobyt venku, zkrátka zdravý a aktivní životní styl,“ dodává lékařka alergologické ambulance Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí MUDr. Michaela Vrlíková.
Mgr. Gabriela Lefenda, PhD., tiskové oddělení AGEL