Val. Meziříčí – Památný vrch Helštýn ve Valašském Meziříčí se v posledních letech mění v zelenou oázu odpočinku a příjemných vycházek. Unikátní Florální kostel vysazený před více než třemi lety totiž nově doplní také alej tvořená 32 vzrostlými lípami.
Směrem od hlavní silnice I/57 na Nový Jičín stoupá k památnému vrchu Helštýn cesta s lipovou alejí zakončenou památníkem věnovaným obětem 2. světové války. V dřívějších dobách vedla podobná alej také směrem k Valašskému Meziříčí. Historicky však zanikla, a proto se ji radnice rozhodla obnovit. „Na dohled památníku na Helštýně jsme v roce 2021 s podporou místní společnosti CS CABOT vysadili unikátní Florální kostel tvořený 57 vrostlými jabloněmi, topoly a duby podle návrhu akademických malířů Michaely a Jiřího Černických. Nyní jsme se rozhodli obě tato místa propojit novou alejí z 32 vzrostlých lip velkolistých,“ uvedla místostarostka Yvona Wojaczková s tím, že nejprve bylo nutné vyřešit majetkové vztahy v lokalitě: „Směrem od města dosud vedla k památníku pouze vyšlapaná pěšina na soukromém pozemku. Díky úspěšnému jednání s vlastníky se nám podařilo do majetku města získat pozemek nezbytný pro vznik nové lipové aleje.“
Výsadba stromů je již v plném proudu. „Středem nového stromořadí, které přirozeně rozdělí okolní zemědělskou půdu, povede tři metry široký travnatý pás s nezbytnými terénními úpravami. Vznikne tak příjemná spojnice Florálního kostela s památným vrchem Helštýn, který patří k vyhledávaným cílů nejen obyvatel našeho města, ale také turistů,“ navázala s úsměvem místostarostka Wojaczková a dodala: „Nová alej vytvoří přirozené zázemí pro ptactvo i hmyz a přispěje ke snížení větrné a vodní eroze ve svahu. Samotný chodník pak bude tvořit luční květnatý trávník.“ Náklady na výsadbu nové aleje činí bezmála 710 tisíc Kč. Radnice jedná také o možnosti grantu od nadace Cabot Foundation, která již dříve podpořila vznik Florálního kostela.
Od roku 1948 stojí na Helštýně památník obětí 2. světové války podle návrhu architektů Josefa Místeckého a Jaroslava Hlaváče. V roce 2019 jej během rekonstrukce doplnil i půdorys barokního letohrádku Belvedere, jenž zde stál až do poloviny 19. století. Na jaře 2021 pak nechalo město na dohled od památníku vysadit Florální kostel s květnatou loukou. Valašskomeziříčský přírodní chrám vznikl podle návrhu manželů Michaely a Jiřího Černických, kteří vizi architektury jako živého organismu poprvé představili v 90. letech minulého století.
Bc. Jakub Mikuš, tiskový mluvčí MěÚ Valašské Meziříčí