
Rožnov – V květnu letošního roku si Česká republika připomeneme 80. výročí ukončení 2. světové války. K oslavám tohoto významného mezníku naší historie se připojí i město Rožnov pod Radhoštěm, které ve spolupráci se členy komise „Paměti města“ a kulturní agenturou Téčko připravilo téměř čtrnáctidenní program, jenž vyvrcholí v úterý 6. května, tedy přesně v den, kdy i v Rožnově pod Radhoštěm dozněly jedny z posledních výstřelů 2. světové války.
„Program k 80. výročí osvobození Rožnova zahájíme v úterý 29. dubna výsadbou sedmnácti památečních stromů v městském parku, jako připomínku sedmnácti obětí osvobozovacích bojů v našem městě,“ představil zahajovací část programu místostarosta Tomáš Gross s tím, že výsadba bude pokračovat v pátek 2. května, v úterý 6. a středu 7. května. Každý vysázený strom bude mít i svého patrona, kterými se stanou rožnovské základní a střední školy nebo Spolek rožnovských žen. „V úterý 29. dubna zahájíme vysazování stromů vzpomínkou na Josefa Stříže a jeho tříletou dceru Věrušku Střížovou, která byla jedinou dětskou obětí osvobozování našeho města. Ti společně zemřeli 4. května 1945 u Lázeňského domu,“ připomněl Daniel Drápala, zastupitel města a spoluautor připravované knihy Poslední hodiny války, která přináší autentické vzpomínky obyvatel Rožnovska na okamžiky spojené s průchodem fronty. „Pro všechny zájemce je na pondělí 12. května od 17 hodin připravena v městské knihovně beseda s představením nové knihy Poslední hodiny války a možností jejího zakoupení,“ doplnil spoluautor knihy Daniel Drápala.
V pátek 2. května bude na Masarykově náměstí ve spolupráci s kulturní agenturou Téčko zahájena obrazová výstava 42 hodin, která přiblíží 42 hodin bojů o Rožnov a jejich následky. „Výstava zavede návštěvníky prostřednictvím dobových snímků i autentických vzpomínek Rožnovanů na některá místa našeho města, kde budou moci poznat, jaké důsledky měl průchod fronty na počátku května 1945. Při pohledu na historické fotografie si možná uvědomíme, jak snadno se naše bezpečí může změnit v ohrožení. Stačí pouhých čtyřicet dva hodin, během nichž lze snadno přijít o domov, majetek i holý život,“ sdělil Daniel Drápala. Výstava bude k vidění do 2. června.
Na sobotu 3. května od 10 hodin je pro veřejnost připravena komentovaná prohlídka Kde granáty rozsévaly smrt. „Profesor Milan Hambálek se vydá se zájemci na prohlídku po místech v centru Rožnova, kde si přiblíží tak klíčové okamžiky osvobozovacích bojů s připomínkou padlých Rožnovanů. Zakončení prohlídky pak bude u nově osazeného Kamene paměti Františka Trpíka, výsadkáře a čestného občana Rožnova,“ dodal Drápala s tím, že výchozím místem bude socha T. G. Masaryka na náměstí.
V úterý 6. května proběhne v Kostele Všech svatých Modlitba za válečné oběti a od 15.30 hodin se v městském parku bude konat pietní akt u pomníku obětem války se vzpomínkou na padlé Rožnovany.
Mgr. Adéla Kousalová, tisková mluvčí MěÚ Rožnov pod Radhoštěm