
Rožnov – Ve středu 19. března proběhla v Rožnově pod Radhoštěm závěrečná konference k velkému přeshraničnímu projektu „Pozrime sa spolu hlboko do prírody a potom všetko lepšie pochopíme“ financovaného z operačního programu Interreg SK – CZ 2021–2027. Partnerem v projektu bylo Kysucké Nové Mesto a jeho základní školy. Konference se zúčastnilo více než 50 zástupců obou měst, základních škol, partnerů projektu a hostů. Do projektu se zapojilo více než 4 000 účastníků, z osmi základních škol, pro které bylo připraveno 9 vzdělávacích aktivit v environmentální oblasti. Mezi další zapojené partnery patřila společnost EKO-KOM, ENVItech Bohemia, s.r.o., Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava nebo Ústav celoživotního vzdělávání UNIZA Žilina.
„Cílem společného přeshraničního projektu bylo zvýšení povědomí v environmentální oblasti u mladé generace, za využití nových, interaktivních aktivit, které byly prezentované zábavnou formou,“ připomněl na úvod konference Michal Laktiš vedoucí OSRaP a zároveň vedoucí projektový manažer s tím, že navržené aktivity byly zacílené na všechny základní školy jak z Rožnova, tak i z Kysuckého Nového Mesta.
„V Kysuckém Novém Meste jsme našli výborného partnera, který je moderní, aktivní a řeší podobná témata jako my v Rožnově. Žáci základních škol měli množnost díky praktickým příkladům hravou formou získávat informace a vzdělávat se, aniž by si to možná uvědomovali. Díky zapojení dvou univerzit děti měly možnost zažít a vidět pokusy a příklady z fyziky, chemie nebo geologie, které si zapamatují možná i proto, že nebyly podány klasickou výukou, ale právě zážitkovým vzděláváním,“ ocenil zaměření projektových aktivit starosta Jan Kučera a dodal: „Jsem poloviční Slovák – Moravák, proto jsem rád, že se nám daří posilovat vztahy dvou nejbližších národů v Evropě, že se naše děti potkávají se slovenštinou a že jí stále rozumí.“
Praktické workshopy byly zaměřeny na vzdělávání formou gamifikace, tedy způsobem, kdy se děti formou her dozvídají důležité informace, a díky hravé zážitkové formě si je lépe zapamatují. „Jednalo se tak například o možnost vyrobit si v rámci kreativní dílny ze starého trička nákupní tašku, s velkým úspěchem se setkala aktivita zaměřená na zjišťování, co je potřeba k vyrobení jednoho kinder vajíčka, ale i hry zaměřené na rovnováhu v přírodě nebo odpadové člověče nezlob se, které bylo spojené s otázkami týkajícími se životního prostředí,“ vyjmenoval Michal Laktiš s tím, že součástí konference byla také prezentace odpadového hospodářství, nakládání s odpady.
"Na téma environmentálního vzdělávání budeme určitě chtít navázat. Připravujeme další projekty, které se budou zaměřovat na zdraví, délku dožití a seniory. Protože chceme, aby Rožnov byl nejen krásným místem k životu, ale abychom dělali kroky k tomu, aby naše generace byla zdravá a aktivní,“ uzavřel starosta Kučera.
Mgr. Adéla Kousalová, tisková mluvčí MěÚ Rožnov pod Radhoštěm