Val. Meziříčí - Zvyšuje riziko onemocnění srdce, ničí jej jako sval, zanáší cévy a nebezpečně zvyšuje krevní tlak – řeč je o nadměrném pití alkoholu. To bývá spíše spojováno s játry, ale podle primářky interního oddělení Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí, MUDr. Marie Černochové, je jeho dopad na kardiovaskulární systém stejně závažný, a proto doporučuje, jako klíčovou prevenci těchto onemocnění jeho konzumaci omezit.
„Alkohol, pokud je konzumován ve větším množství, přispívá k vážným zdravotním problémům, které zahrnují srdeční selhání, ischemickou chorobu srdeční, arytmie, embolické příhody nebo vysoký krevní tlak," vyjmenovává MUDr. Marie Černochová.
Krevní tlak je přitom jedním z rozhodujících parametrů, který odráží stav kardiovaskulárního systému. Jeho dlouhodobé zvýšení je jedním z hlavních rizik pro vznik srdečně-cévních onemocnění, která jsou celosvětově nejčastější příčinou úmrtí.
„Užívání alkoholu sice může v závislosti na dávce krátkodobě vést k mírnému poklesu krevního tlaku, ale při pravidelné a nadměrné konzumaci dochází k opačnému efektu, tedy k jeho dlouhodobému zvyšování," vysvětluje primářka.
Dlouhodobá konzumace většího množství alkoholu tak může vést ke strukturálním a funkčním změnám v cévním systému. Alkohol například poškozuje endotel cév, což je vnitřní vrstva cévní stěny, která hraje klíčovou roli v regulaci cévní pružnosti a průtoku krve. Jeho poškození přispívá k rozvoji aterosklerózy, což je stav charakterizovaný ukládáním tukových částic a vápníku na stěnách cév, který vede k jejich zúžení a ztrátě pružnosti. Tento proces dále zhoršuje krevní průtok a přispívá k rozvoji dalších onemocnění, jako je ischemická choroba srdeční nebo cévní mozková příhoda. "Pacienti, kteří dlouhodobě pijí nadměrné množství alkoholu, mají velmi často „zanesené“ cévy, což významně ztěžuje práci srdce a zvyšuje jeho zátěž," doplňuje MUDr. Marie Černochová.
Kromě přímého vlivu na cévy má nadměrné pití alkoholu také negativní dopad na samotný srdeční sval. „Srdce je oslabeno, ztrácí schopnost efektivně pumpovat krev, což může vést k jeho selhání. Typickými projevy tohoto onemocnění jsou dušnost, otoky dolních končetin, únava a celková slabost," říká primářka Černochová s tím, že se často setkává s pacienty, kteří si neuvědomili, že jejich problémy se srdcem souvisejí s dlouhodobým nadměrným pitím.
Alkohol může navíc narušit elektrickou stabilitu srdečních buněk a vyvolat nepravidelnosti srdečního rytmu, z nichž nejčastější je fibrilace síní. „Tato arytmie může zvyšovat riziko tvorby krevních sraženin v srdci, a to může vést k embolickým příhodám, jako je cévní mozková příhoda," varuje MUDr. Černochová.
Z hlediska prevence je klíčové omezit konzumaci alkoholu. Doporučené množství alkoholu se liší podle různých zdravotnických organizací. V minulosti Světová zdravotnická organizace (WHO) považovala za bezpečnou denní dávku alkoholu dvě jednotky u mužů a jednu jednotku u žen, což je pro představu jedno malé pivo, sklenka vína nebo malý panák slivovice. Na základě nových zjištění WHO v roce 2023 aktualizovala svá doporučení, podle kterých již není žádná dávka alkoholu, která by byla považována za zcela bezpečnou.
„Pro osoby, s již diagnostikovanými kardiovaskulárními onemocněními nebo vysokým krevním tlakem, je zásadní alkohol zcela vynechat,“ uzavírá primářka valašskomeziříčské interny.
Mgr. Radka Miloševská, tisková mluvčí AGEL a.s.