Val. Meziříčí - Město Valašské Meziříčí uvažuje o tom, že zavede kvůli smogu městskou hromadnou dopravu (MHD) zdarma. To by mohla být motivace pro některé řidiče, aby odložili automobil a využili MHD. Omezení pro automobily zatím město nechystá. Vznik smogové situace a její ukončení, stejně jako regulaci pro zdroje znečištění vyhlašuje z rozhodnutí Ministerstva životního prostředí ČR neprodleně Český hydrometeorologický ústav ve veřejně přístupném informačním systému a v médiích.
„V tuto chvíli připravujeme podklady pro úterní jednání rady města, aby zvážila vyhlášení jízdného zdarma v rámci meziříčské MHD. Za současné situace nelze ve městě dopravu účinně regulovat jejím odklonem, protože mimo zastavěné území města neexistuje komunikace stejné nebo vyšší třídy, po které by bylo možné zajistit obdobné dopravní spojení. Nicméně bychom chtěli vyzvat řidiče, aby se snažili pokud možno omezit používání osobních automobilů. Lidé by si měli uvědomit, že jde o zdraví nás všech,“ řekl starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek (ANO) a podotkl, že trvale provozované průmyslové zdroje, včetně chemického průmyslu nejsou rozhodující příčinou překračování limitů ve Valašském Meziříčí. „Na současném stavu se podílí zimní počasí s dlouho přetrvávajícími mrazy. V návaznosti na to zvýšené vytápění domácností s lokálními topeništi, dálkový přenos znečištění, doprava a v neposlední řadě špatné rozptylové podmínky,“ dodal starosta.
Podle Zprávy o životním prostředí ve Zlínském kraji 2015, kterou zpracovala společnost Cenia, je kvalita ovzduší ve Zlínském kraji dlouhodobě ovlivněna zejména dálkovým přenosem znečištění z Moravskoslezského kraje, silniční dopravou a také lokálními topeništi. „Město Valašské Meziříčí leží v kotlině, i proto je zde možné pozorovat časté inverze, které mají na rozptyl emisí negativní vliv. Lidé by měli omezit topení tuhými palivy. Přínosem ke zlepšení současného stavu by mohl být v řadě případů přechod na kotle vyšší generace. Ty jsou šetrnější k životnímu prostředí, využívají dokonalejší spalování a představují optimální způsob vytápění s vysokou účinností a výrazně snižují únik škodlivin do okolí,“ sdělil Robert Stržínek (ANO).
Kde najdou občané a návštěvníci města informace o aktuálním stavu znečištění ovzduší?
Aktuální informace jsou k dispozici na portálu ČHMÚ, http://portal.chmi.cz/. Od září roku 2015, kdy byla ve městě umístěna měřící stanice ČHMÚ, informuje také město Valašské Meziříčí své občany o aktuálním stavu ovzduší na svých webových stránkách v sekci Život ve městě/Životní prostředí na http://www.valasskemezirici.cz/aktualni-informace-o-stavu-ovzdusi/ds-2335/archiv=0&p1=24479. Informace o vyhlášení smogové situace či regulaci jsou uveřejňovány také na webu města v sekci Aktuality http://www.valasskemezirici.cz/ a na Facebooku města na https://www.facebook.com/valmez.
Co je smogová situace a kdy se vyhlašuje?
Smogová situace je stav mimořádně znečištěného ovzduší, kdy úroveň znečištění oxidem siřičitým, oxidem dusičitým, částicemi PM10 nebo troposférickým ozonem překročí některou z prahových hodnot. Vznik smogové situace a její ukončení vyhlašuje ministerstvo ve veřejně přístupném informačním systému a v médiích a rovněž informuje krajské a obecní úřady a provozovatele stacionárních zdrojů, kterých se týká regulace.
Pro vyhlášení smogové situace pro PM10 (polétavý prach) je požadováno překročení informativní prahové hodnoty. Za překročenou informativní prahovou hodnotu se považuje hodnota dvanáctihodinového klouzavého průměru hodinové koncentrace částic PM10, pokud je překročena hodnota 100 ?g/m3 a to alespoň na polovině reprezentativních stanic.
Regulační prahová hodnota pro částice PM10
Regulační prahová hodnota je považována za překročenou v případě, že alespoň na polovině měřicích lokalit reprezentativních pro úroveň znečištění překročila hodnota dvanáctihodinového klouzavého průměru hodinové koncentrace částic PM10 hodnotu 150 µg/m3 a zároveň se na základě vyhodnocení předpovědi meteorologických podmínek a imisní situace během následujících 24 hodin nepředpokládá pokles koncentrace pod regulační prahovou hodnotu.
Smogová situace je ukončena a regulace nebo varování se odvolá, pokud na žádné měřicí lokalitě reprezentativní pro úroveň znečištění není naměřená koncentrace znečišťujících látek vyšší než příslušná prahová hodnota, přičemž tento stav trvá nepřetržitě alespoň 12 hodin a na základě meteorologické předpovědi není v průběhu následujících 24 hodin očekáváno opětovné překročení informativní nebo regulační prahové hodnoty.
Jaká opatření se doporučuje ve smogových situacích pro zdravé osoby?
U dospělých osob bez zdravotních potíží nejsou nutná žádná opatření. Pokud se smogová situace zhoršuje a dojde k vyhlášení regulace zdrojů znečištění, doporučuje se dospělým osobám bez zdravotních potíží zdržet se při pobytu pod širým nebem zvýšené fyzické zátěže se zvýšenou frekvencí dýchání.
Jaká opatření se doporučují ve smogových situacích pro děti, nemocné a staré občany?
Osobám s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, seniorům a malým dětem se po vyhlášení smogové situace doporučuje zdržet se při pobytu pod širým nebem zvýšené fyzické zátěže spojené se zvýšenou frekvencí dýchání. Pokud se smogová situace zhoršuje a dojde k vyhlášení regulací zdrojů, doporučuje se omezit pobyt ve venkovním prostředí na nejnutnější míru. Doporučení Státního zdravotního ústavu, jak se chovat v době smogové situace najdete na http://www.szu.cz/tema/zivotni-prostredi/smogova-situace-co-muzeme-udelat.