Val. Meziříčí – Od začátku května běží na valašskomeziříčské Základní škole Masarykova unikátní projekt, který má žáky mimo jiné naučit neplýtvat jídlem. Jeho cílem je minimalizovat zbytky ze školní jídelny, které končí bez užitku v koši.
Žáci, učitelé a také kuchařky ve školní jídelně společnými silami pracují na minimalizaci objemu nedojedených obědů. Když dítě odevzdá prázdný talíř a misku od polévky, dostane lísteček s razítkem. Ty budou po dobu jednoho měsíce sbírat třídní učitelé a na nejúspěšnější třídu čeká odměna. „Děti si mohou samy říci, kolik jídla chtějí nechat naložit a kuchařky to musí respektovat. Ředitel Jiří Buksa s celým svým týmem si zaslouží velkou pochvalu, že se rozhodli do tohoto projektu jít. Je to rozhodně správná cesta, jak naučit děti neplýtvat jídlem,“ pochválila ZŠ Masarykova místostarostka Yvona Wojaczková.
,,Nejde nám o to, vrátit se o 30 let zpět, a stát nad dětmi, aby se docpávaly posledním bramborem, až jim poleze ušima. Taková poslední sousta budeme samozřejmě tolerovat. Hlavní myšlenkou je: Dej si tolik, kolik sníš. Klidně si běž přidat, ale neplýtvej,“ uvedl ředitel školy Jiří Buksa a pokračoval: „V rámci celého měsíce chceme s dětmi napříč ročníky o jídle a všem, co je s ním spojeno, také diskutovat. Díky tomu dokážeme společně nastavit spolupráci se školní jídelnou, minimalizovat zbytky a udělat patřičnou osvětu.“ Podle ředitele je dalším cílem ZŠ Masarykova spojit projekt Nehladověj! Neplýtvej! také s místní Charitou. Díky tomu by mohl nevydaný oběd udělat radost tam, kde je to potřeba a zároveň zasytit.
Bc. Jakub Mikuš, tiskový mluvčí MěÚ Valašské Meziříčí