Vsetín – Galerie Stará radnice ve Vsetíně srdečně zve na výstavu Pomezí identity, která seskupuje vybrané práce tří umělkyň z nastupující generace – Kláry Samcové, Kateřiny Šťastné a Emmy Štěpánové, které vychází z podhoubí sochařského atelieru na AVU. Jejich tvorba se protíná v tématech tělesnosti, lidskosti, citlivosti. Výstava bude zahájena vernisáží v pátek 4. října v 18 hodin.
„I přes odlišné formy a materiály, se práce tří autorek točí okolo pojmů tělesnost, lidskost, citlivost, prožívání, osobní prostor a celkové ukotvení jich samotných v dnešním světě,“ uvádí výstavu Galerie Stará radnice. Výstava Pomezí identity je tak protknuta citlivým ohledáváním osobních hranic. „Výstava potrvá od 4. října do 3. listopadu a navštívit ji můžete vždy v otevírací době galerie – od úterý do neděle v čase od 14 do 17 hodin,“ pozval k výstavě i samotné vernisáži organizátor Zdeněk Holoubek z Domu kultury Vsetín.
Klára Samcová je intermediální umělkyně, která ve své tvorbě vychází ze dvou důležitých pilířů: zájmu o technologie a materiály, které jsou nositeli významů a podle významů v nich skrytých jsou voleny pro konkrétní projekt. Vystudovala ateliér Přírodní materiály v Ústí nad Labem, kde také absolvovala stáž v ateliéru Antonína Tomáška (Ateliér Designu keramiky). V magisterském studiu pokračuje na AVU v ateliéru Socha 2.
Dlouhodobým tématem Kateřiny Šťastné je dech, tělo dechu a vztahovost. Tvar dechu uchopuje v klasických sochách, objektech a reliéfech, ale také v pracích z textilních materiálů a v poslední době také ve výšivce. Prošla ateliérem fotografie na brněnské FaVU, aby bakalářské studium ukončila v klasicky orientovaném sochařském programu na Ateliéru Socha 1 u Michaela Gabriela. V současnosti studuje v ateliéru Socha 2 u Tomáše Hlaviny na pražské AVU.
Emma Štěpánová skrze materiál zkoumá hranice konceptů uzavřenosti a významů materiálu: tvrdého a hrubého versus měkkého a haptického. Pojmenovává emoce skrze materiál, nechává diváka nahlédnout osobní témata, mytologii a symboly, často odkazující k ikonografii středověkého umění. Z té čerpá významy pro instalace a objekty, pracující s archetypální symbolikou, která se projevuje v expresionisticky laděném tvarosloví.
Prošla studiem keramiky a porcelánu. Následovalo studium klasického a digitálního sochařství u Michala Gabriela na FaVU v Brně. Momentálně studuje v ateliéru Socha 2 na pražské AVU.
Mgr. Veronika Ježíková, DK Vsetín